Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać zdrowy drób?

Jak rozpoznać zdrowy drób?

Obecnie świadomość klientów dotycząca jakości pokarmów jest o wiele większa niż kilka lat temu. Zwiększony dostęp do informacji dał możliwość sprawdzenia co warto jeść, a czego unikać w zdrowej diecie. Nic zatem dziwnego, że klienci coraz częściej zastanawiają się czy warto jeść mięso drobiowe, a jeśli tak, to jakie mięso drobiowe jest zdrowe?

Odpowiedź na te pytania jest jedna: warto jeść drób, ale dobrej jakości. Najlepiej kupować go z ekologicznych hodowli, w których przestrzega się zasad wolnego chowu organicznego i odpowiedniego żywienia, bez dodatków szkodliwych dla zdrowia.  Jak zatem rozpoznać zdrowy drób?

Zalety jedzenia drobiu

Drób królował na stołach od niepamiętnych czasów. Mięso drobiowe polecane jest przez dietetyków z uwagi na jego wysoką wartość odżywczą, przy niskiej zawartości tłuszczu. Ponadto tłuszcz gromadzi się głównie pod skórą, co ułatwia jego usunięcie. Drób dostarcza organizmowi duże ilości białka, witamin z grupy B oraz minerałów: cynku, selenu, magnezu, żelaza, fosforu i potasu. Tych składników organizm nie produkuje samodzielnie, a są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Drób ma delikatny smak, jest też łatwy do podziału. Dodatkową zaletą jest możliwość przyrządzenia mięsa z tuszek drobiu na różne sposoby. Można je dusić, smażyć, piec, gotować, co sprawia,  że łatwo zadowolić gusta wszystkich domowników i gości.

Co to znaczy, że drób jest eko?

Polska plasuje się w Europie na siódmym miejscu pod względem ilości gospodarstw ekologicznych. Nie każde gospodarstwo może powiedzieć o sobie, że jest eko. Jedynie takie, które w co najmniej 95 proc. wyprodukuje żywność w sposób ekologiczny. W przypadku drobiu ważne są warunki życia i wyżywienie. Kurczak zagrodowy hodowany jest naturalnym sposobem, a jego okres hodowli trwa dłużej niż w przypadku zwykłych kurczaków. Kurczaki zagrodowe karmione są wyłącznie paszą roślinną (kukurydza, słonecznik, otręby, pszenica itd.). W paszach nie stosuje się dioksyn, antybiotyków i hormonów wzrostu, a przede wszystkim dodatków pochodzenia zwierzęcego (tłuszczu, hemoglobiny itp.).

Jak rozpoznać zdrowy drób

Kurczaki ekologiczne różnią się od przemysłowych pod względem struktury mięsa: kurczak od rolnika ma zwartą pierś, widać na niej strukturę tkanki mięśniowej. Mięso drobiu z fabryki ma galaretowatą strukturą. Nie trzyma formy podczas przyrządzania, tylko rozpływa się na patelni. Pierś kurczaka  uzyskana od drobiu z wybiegu waży mniej,  niż ta wyrośnięta dzięki hormonom.  Drób ekologiczny jest w ruchu, stąd jest bardziej umięśniony i mniej otłuszczony.

Żywność ekologiczna jest bardziej wartościowa niż konwencjonalna. Ekologiczne mięso ma mniej tłuszczu i więcej białka niż to pochodzące od zwierząt z ferm przemysłowych. Przed zakupem warto sprawdzić jego pochodzenie i wybrać renomowaną zagrodę.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz