Jak rozpoznać neuroboreliozę?

Jak rozpoznać neuroboreliozę?

Borelioza przybiera różne formy. Najgroźniejszą z nich jest neuroborelioza. Diagnostyka tej choroby nie należy do najprostszych. Im wcześniej zostanie ona wykryta, tym na lepsze efekty terapii można liczyć. Przeczytaj, czym objawia się neuroborelioza. Sprawdź, jak wygląda diagnostyka choroby i z jakimi innymi schorzeniami można ją łatwo pomylić.

Strony www Strony www

Co to jest neuroborelioza?

Neuroborelioza jest jedną z odmian boreliozy – choroby, która przenoszona jest przez kleszcze. Ta forma boreliozy występuje u około piętnastu procent chorych na boreliozę. Choroba ta najczęściej występuje w tych przypadkach, w których w odpowiednim czasie nie wdrożono leczenia. Wywołana jest ona przez bakterie, które przedostają się do mózgu i niszczą komórki nerwowe.

Jakie są objawy neuroboreliozy?

Charakterystyczne dla neuroboreliozy są trzy podstawowe stadia. Pierwsze objawy pojawiają się po około dwóch tygodniach od ugryzienia. Często występuje rumień wędrujący, który jest bardzo typowym symptomem dla boreliozy – należy jednak pamiętać, że nie musi się on pojawić – w takich przypadkach diagnostyka choroby może się opóźnić i być utrudniona, szczególnie w początkowej fazie.

Na początku u chorego występują bóle głowy i stawów, sztywność karku, stany podgorączkowe czy drżenia mięśni – takie symptomy przypominają grypę.

Do rozwoju drugiego stadium dochodzi po miesiącu lub nawet po paru miesiącach od ugryzienia.  W tym stadium rozróżnia się trzy typy objawów. Jest to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, czyli występują światłowstręt, wymioty, sztywność karku oraz gorączka. Dla zapalenia mózgu charakterystyczne są senność, która może przejść w śpiączkę, zaburzenia psychiczne oraz porażenie nerwów czaszkowych. Typowe dla tej fazy są również przeczulice oraz parestezje.

Ostatnie stadium to stadium przewlekłe. Uaktywnia się po dłuższym czasie – po miesiącach lub nawet po latach od ugryzienia. Pojawia się wtedy zapalenie rdzenia kręgowego i samego mózgu, drgawki, trudności w chodzeniu. Najbardziej niebezpieczne są zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia świadomości.

Ugryzienie kleszcza może spowodować różne formy boreliozy – przeczytaj, jakie są objawy boreliozy. Borelioza to nie jedyna choroba przenoszona przez kleszcze – sprawdź, jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu.

Czy neuroborelioza jest wyleczalna?

Leczenie neuroboreliozy można wdrożyć w każdym stadium choroby. Należy jednak liczyć się z tym, że im później zaczniemy terapię, tym jej rezultaty będą gorsze. Choroba jest przyczyną zmian, które występują w układzie nerwowym. Leczenie przebiega objawowo.

Każdą postać boreliozy leczy się także przy pomocy antybiotyków. Przyjmuje się je przez co najmniej dwa tygodnie.

Jakie choroby mogą być mylone z neuroboreliozą?

Neuroborelioza wywołuje objawy neurologiczne. Przypominają one takie choroby neurodegradacyjne jak stwardnienie rozsiane czy otępienie starcze. Odróżnienie tych chorób nie jest prostym zdaniem.

Jeżeli u pacjenta podejrzewa się wystąpienie stwardnienia rozsianego, najpierw wykonuje się testy, które mają wykluczyć obecność przeciwciał na boreliozę. Negatywny wyniki nie gwarantuje jednak w stu procentach tego, że za stan pacjenta nie odpowiadają bakterie boreliozy.

W diagnostyce najważniejszy jest dobry wywiad z pacjentem. Zdarzają się sytuacje, w których chory nie pamięta kontaktu z kleszczem. Na jego ciele nie pojawił się także rumień. Ale na słuszny trop mogą wprowadzić lekarza informacje o niepokojących bólach stawów.

Diagnozę neuroboreliozy potwierdzają testy mikroskopowe lub też PCR płynu mózgowo-rdzeniowego – im późniejsze stadium, tym PRC jest mniej czułe. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także