Artykuł sponsorowany

Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Prawidłowe oświetlenie mieszkania to nie tylko komfort i doskonały efekt wizualny, ale także zdrowie Twoich oczu. Należy pamiętać, że podczas planowania oświetlenia bierze się pod uwagę jego wszystkie typy – od głównego po elementy dekoracyjne. Jakie rodzaje oświetlenia można wyróżnić i w jaki sposób je rozplanować, aby uniknąć nieestetycznych poprawek po wykończeniu wnętrza?

Typy oświetlenia

Warto wiedzieć, że w każdym domu występują trzy podstawowe typy oświetlenia, które można łatwo od siebie odróżnić:

  • Oświetlenie górne (ogólne, główne) – ma za zadanie jak najbardziej równomiernie oświetlić całe pomieszczenie. Powinno być umieszczone w centralnej części sufitu. Ilość i moc żarówek musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia.
  • Oświetlenie punktowe (kierunkowe) – żarówki dają światło tylko tam, gdzie są potrzebne. Przykładem oświetlenia kierunkowego mogą być na przykład lampy umieszczone nad kuchennym blatem lub przy lustrze w łazience i przedpokoju.
  • Oświetlenie dekoracyjne – nie ma wartości użytkowej, służy wyłącznie jako ozdoba. Mogą stanowić ją na przykład taśmy LED lub lampki podświetlające obrazy i wnęki.

Żeby właściwie rozplanować oświetlenie, warto skorzystać z pomocy firmy, która na co dzień zajmuje się montażem instalacji oświetleniowej, na przykład Voltar, której siedziba znajduje się w Olecku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Rodzaj żarówki

Podczas wyboru oświetlenia duże znaczenie ma sama żarówka. Tradycyjne żarówki żarowe odeszły już do przeszłości i zostały z powodzeniem wyparte przez żarówki LED, które są nie tylko bardzo wydajne i trwałe, ale też energooszczędne. Ważne jest właściwe dopasowanie barwy oświetlenia, aby nie męczyło wzroku. Zarówno zbyt ciemne, jak i zbyt jaskrawe nie będzie dobrym rozwiązaniem. W miejscu pracy powinno być  o intensywnym, chłodnym odcieniu. Natomiast w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do relaksu lepiej sprawdzają się cieplejsze odcienie.

Gdzie umieścić włączniki?

Oprócz samych źródeł światła zaplanować trzeba także odpowiednie rozmieszczenie włączników. Instalatorzy mogą zaproponować standardowe i najwygodniejsze rozwiązania, czyli umieszczenie włącznika przy drzwiach, mniej więcej na wysokości ramienia. Warto jednak zastanowić się, czy nie przyda się inne rozwiązanie. Czasami obniża się wysokość włączników o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów. Na przykład w przypadku pokoików dziecięcych lub jeśli w domu mieszkają osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich. W ten sposób będą mogły samodzielnie sterować oświetleniem, bez konieczności stosowania dodatkowych rozwiązań. Doskonałym pomysłem jest również tzw. inteligentne sterowanie światłem, które automatycznie zapala  oświetlenie przypodłogowe, żeby nie budzić innych domowników.

Opracowanie:
Olecko, Broniewskiego 6
tel. 513 949 925
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz