Materiał Partnera

Jak przygotować się do wyceny nieruchomości?

Jak przygotować się do wyceny nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości to często jedna z najważniejszych transakcji w życiu, Wiążemy z nią wiele nadziei związanych z otrzymaniem dużego zastrzyku gotówki, którą chcemy przeznaczyć na podróże, własny rozwój lub… kupno innej nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że nieruchomość źle wyceniona jest tym, co najbardziej odstrasza kupujących. Często przed wystawieniem jej na sprzedaż należy dodatkowo w nią zainwestować.

Czynniki wpływające na cenę nieruchomości

Na wartość mieszkania ma wpływ wiele czynników, często niezwiązanych z jego wyglądem i stanem technicznym. Często nawet świeżo wyremontowane mieszkania nie muszą cieszyć się zainteresowaniem potencjalnego inwestora, ponieważ ma na to wpływ lokalizacja, rok budowy, stopień eksploatacji lub typ budownictwa, ale też zmienne trendy na rynku nieruchomości. Na ich wartość wpływają także dostępne w okolicach ciągi komunikacyjne, liczba sklepów, tereny zielone, place zabaw oraz szkoły i przedszkola, tłumaczy rzeczoznawca majątkowy Daniel Adamczyk. Często na zwiększenie atrakcyjności mieszkania ma jego gruntowne odświeżenie. 

Obiektywny doradca

Najważniejszy przy okazji decyzji o cenie mieszkania jest obiektywizm lub obiektywny doradca. Często ze względu na to, że jesteśmy związani emocjonalnie z jakimś miejscem, nie potrafimy spojrzeć na nie neutralnym okiem. Wtedy z pewnością najlepszą pomocą będzie rzeczoznawca lub pośrednik nieruchomości. Warto również przyglądać się internetowym kalkulatorom cen nieruchomości. Również one pozwolą orientacyjnie oszacować ich wartość, jednak nie zastąpią porady profesjonalisty.

Dodatkowe informacje na temat wartości nieruchomości


Warto przygotować się odpowiednio do tej decyzji przeglądając np. obwieszczenia komornicze o licytacjach nieruchomości i przeszukać je pod kątem podobnych do oferowanej przez nas lokalizacji. O wartości tych lokali decyduje często operat szacunkowy sporządzony przez wykwalifikowanych rzeczoznawców sądowych. Warto również przyjrzeć się ofertom pośredników sprzedaży nieruchomości, którzy zajmują się pomocą w wyborze lokali z rynku wtórnego. Pozwoli to wstępnie rozpoznać aktualne trendy, które panują na rynku nieruchomości.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz