Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

Według danych z roku 2017, liczba rozwodów w Polsce wyniosła wówczas ponad 65 tys., co oznacza, że rozpadło się około 35% nowo zawartych związków małżeńskich. W tym przypadku rozwód zazwyczaj wiąże się dla obydwojga osób ze sporym stresem oraz niepewnością, gdyż nie jest to sytuacja, z którą mamy do czynienia na co dzień. Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej, aby przebiegła ona sprawnie i bezproblemowo?

Profesjonalne przygotowanie

Dla rozwodzących się osób, nieocenionym wsparciem jest przede wszystkim prawnik. Dzięki chłodnej ocenie sytuacji, a także znajomości działania wymiaru sprawiedliwości, jest w stanie pomóc w profesjonalnym przygotowaniu się do tego wydarzenia, zgodnie z okolicznościami związanymi z konkretną sprawą. Wagę indywidualnego podejścia podkreśla adwokat Jacek Stanisławski, prowadzący własną kancelarię w Krośnie oraz Rzeszowie. Zaznacza on, że podejście do sprawy rozwodowej zależy także od osobowości klientów – ci, w zależności od osobowości, mogą potrzebować dodatkowego wsparcia prawnika, który będzie w stanie złagodzić nerwy i pomóc w opanowaniu emocji.

Pytania zadawane przez sąd

Doświadczony prawnik działający po naszej stronie, pomoże także przed rozprawą rozwodową w przygotowaniu się do pytań, jakie z wysokim stopniem prawdopodobieństwa zada nam sąd. Należą do nich m.in. takie kwestie jak:

  • data ślubu,
  • jak długo osoby znały się przed ślubem,
  • kiedy oraz z jakich powodów pojawiły się problemy w związku małżeńskim,
  • czy pojawiały się próby łagodzenia lub zażegnywania kryzysu i kto je podejmował,
  • czy osoby prowadzą gospodarstwo domowe, jeśli nie, to od jakiego czasu,
  • sytuacja majątkowa.

Dla sądu ważne będą także oczywiście kwestie związane z dziećmi (jeśli para takowe posiada).  Dodatkowo pytania będą dużo bardziej szczegółowe i obejmą wiele spraw pobocznych, jeśli mamy do czynienia z rozprawą z orzekaniem o winie.

Przybliżony przebieg rozprawy rozwodowej

Przygotowanie do rozprawy rozwodowej ma na celu usprawnienie całego procesu w dniu pojawienia się przed sądem. Wówczas strony postępowania udają się na salę sądową, gdzie po zajęciu miejsc sąd udziela im głosu po to, aby dowiedzieć się, czy utrzymują one aktualne stanowiska lub czy istnieje szansa na trwanie w małżeństwie. Jeśli odpowiedź na drugą kwestię okaże się negatywna, kolejno dopuszczane są dowody oraz zeznania. Po tym etapie pojawią się także wszelkie pytania dotyczące dzieci i kwestii majątkowych (wymagane jest wcześniejsze przedłożenie stosownych dokumentów w tych spawach).

Jeśli strony już wcześniej zdołały omówić kluczowe kwestie, proces rozwodowy przebiega zdecydowanie szybciej i ma szansę odbywać się z mniejszym ładunkiem emocjonalnym. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz