Materiał Partnera

Jak przygotować się do kontroli w firmie przewoźniczej?

Jak przygotować się do kontroli w firmie przewoźniczej?

Każda firma jest narażona na kontrolę przez urząd. Inspekcja Transportu Drogowego może również odwiedzić nasze przedsiębiorstwo transportowe, ponieważ podczas kontroli drogowej inspektorzy dopatrzą się naruszeń przepisów lub mają wątpliwości, co do określonych wymogów. Niestety mandaty i kary są dość wysokie. Jak zatem dobrze przygotować się to kontroli ITD? Jakie dokumenty przygotować?

Kiedy kontrola w firmie?

Na szczęście przedsiębiorcy, kontrole w biurze nie odbywają się znienacka i niezapowiedziane. Zgodnie z przepisami o planowanej kontroli Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego informuje na minimum 7 dni przed jej rozpoczęciem. Jest więc czas na przygotowanie dokumentów. W wysłanym zawiadomieniu znajdują się szczegółowe dane dotyczące:

  • Z jakiego artykułu ustawy o transporcie drogowym wszczynana jest kontrola.
  • Jakiego okresu będzie dotyczyła kontrola – zazwyczaj obejmuje okres 1 roku.

Warto dlatego korzystać z usług profesjonalnych firm takich, jak ECP Łukasz Szwed, aby uniknąć błędów w prowadzeniu ewidencji pracy kierowców i w innych ważnych dokumentach. Kary z urzędu potrafią być wysokie, a niestety przepisy są dość wymagające. Jeden błąd może nas dużo kosztować. Dlaczego ITD w ogóle chce nas skontrolować? Powodów może być kilka. Najczęściej wynikają one ze stwierdzenia naruszeń  podczas kontroli drogowej, albo na podstawie wniosków innych organów takich, jak Urząd Skarbowy. Również ze względu na specyfikację przewożonych towarów, bo mają wysoki współczynnik ryzyka. Wpływają również donosy pisane zarówno przez konkurencję, jak i pracowników, którzy stwierdzają naruszenia w zakresie czasu pracy, zaniżanie wypłat, niesprawny sprzęt i inne niezgodności. ITD musi zapoznać się ze wszystkimi wnioskami i sprawdzić każdy z nich.

Jak się przygotować?

Kontrola Inspekcji Transportu Drogowego w siedzibie firmy ma tak szeroki zakres, że trudno się do niej przygotować. Najważniejsze to systematyczne weryfikowanie prawidłowości procesu obiegu dokumentów oraz porządek w dokumentach, dbając o szczegóły.

Uprawnienia ITD podczas kontroli

Inspekcja ITD ma prawo wstępu do pojazdu, kontroli dokumentów i urządzeń zainstalowanych oraz znajdujących się w pojeździe, sprawdzenie masy, nacisków osi i wymiarów pojazdu. Może żądać wszystkich dokumentów dotyczących przedmiotu kontroli.  A za co zwykle są karani kierowcy? Mandat można otrzymać za nieposiadanie w pojeździe wymaganych dokumentów np. wypis z licencji, wykresówki i wydruki z tachografów oraz zezwoleń związanych z wykonywanym przewozem. Częstym wykroczeniem jest po prostu nie przestrzeganie zasad dotyczących maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy i nieprzestrzeganie zasad użytkowania tachografów.

Opracowanie:
Rzeszów, Biecka 5 lok. 18A
tel. 783 666 984
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz