Artykuł sponsorowany

Jak przygotować psa do zabiegu chirurgicznego?

Jak przygotować psa do zabiegu chirurgicznego?

Zabiegi chirurgiczne wykonywane są równie często u zwierząt, jak w przypadku ludzi. Kluczowe dla powodzenia operacji jest nie tylko wiedza i doświadczenie specjalisty chirurgia, ale także to, jak opiekun zaopiekuje się psem przed zabiegiem i czy zadba o odpowiednie przygotowanie psa do operacji. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, wystarczy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jakich konkretnie?

Przygotowanie psa do zabiegu chirurgicznego. Co warto wiedzieć?

Przygotowywanie pupila do zabiegu należy rozpocząć od razu po otrzymaniu skierowania na operację. Pies powinien zostać zbadany przez lekarza weterynarii, w wyniku czego może zostać zlecona dodatkowa kontrola. Nie można zapomnieć o badaniu krwi i konsultacji kardiologicznej, ponieważ od tych parametrów zależy w znacznej mierze powodzenie operacji. W niektórych przypadkach konieczne jest przygotowanie farmakologiczne, czyli podawanie leków, mających na celu poprawę pracy serca, nerek, wątroby, a nawet preparatów zwiększających krzepliwość krwi.

Tuż przed operacją nie można podawać psu pokarmu. Głodówka powinna poprzedzać każdy zabieg chirurgiczny, niezależnie od stopnia zaawansowania operacji. Na kilka godzin przed zabiegiem trzeba także odstawić wodę oraz wziąć psa na krótki spacer. O tym ilugodzinna powinna być głodówka oraz o okresie bez wody decyduje lekarz weterynarii. Operacja psa to zawsze stresująca sytuacja dla jego opiekuna, dlatego zwierzę najlepiej oddać w ręce najlepszych specjalistów w branży weterynaryjnej. Usługi chirurgii zwierząt, a także szeroko pojętej profilaktyki i leczenia świadczy przychodnia weterynaryjna Ekovet. Diagnostyka laboratoryjna i endokrynologiczna, a także stomatologiczna, kardiologiczna i ortopedyczna to usługi świadczone we wrocławskiej klinice weterynaryjnej. 

Jeszcze przed operacją opiekun otrzymuje dokumentację zawierającą szczegółowy opis ryzyka. Opiekun czworonoga musi wyrazić pisemną zgodę na zabieg.

Zabieg i co dalej? Rekonwalescencja psa po operacji chirurgicznej

Przede wszystkim po zabiegu chirurgicznym należy dostosować się zaleceń lekarza weterynarii, które mogą być różne, w zależności od stanu zdrowia psa. Zalecenia lekarza dotyczą zazwyczaj podawania pokarmu w pierwszej dobie po zabiegu oraz niezbędnych leków, a także wizyt kontrolnych i pielęgnacji rany. Niemniej jednak, po powrocie do domu warto wygospodarować kilka godzin czasu, aby doglądać pupila. Po zabiegu psa można zabierać na spacery, ale jedynie na smyczy. W niektórych przypadkach może się okazać niezbędne zastosowanie kołnierza lub kubraka pooperacyjnego, tak aby zwierzę nie zerwało opatrunku lub szycia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz