Artykuł sponsorowany

Jak przejść przez rozwód? Formalności krok po kroku

Jak przejść przez rozwód? Formalności krok po kroku

Niestety dane statystyczne wskazują, że z roku na rok coraz więcej małżeństw zostaje zakończonych przez rozwód. Niezależnie od sytuacji jest to bardzo trudna decyzja dla obojga małżonków. Zanim na sali rozpraw zapadnie wyrok orzekający o rozwiązaniu małżeństwa, należy być świadomy obowiązku dopełnienia szeregu kwestii formalnych. O co trzeba zadbać, decydując się na rozwód?


Od czego zacząć przygotowania formalne do rozwodu?

Aby zacząć postępowanie mające na celu orzeknięcie rozwodu, konieczne jest sporządzenie pozwu. Pismo to musi zostać złożone do odpowiedniego wydziału cywilnego Sądu Okręgowego.

Pozew musi spełniać ściśle określone wymagania formalne i mieć określoną strukturę. Po pierwsze muszą znaleźć się tam dane osobowe oraz adresowe powoda i pozwanego. Pozew taki składa się osobiście w sądzie, ale można także wysłać go pocztą – najlepiej listem poleconym.

Najważniejszą częścią pozwu jest ta, w której powód opisuje swoje żądania. Należy umieścić tam informacje na temat tego, czego oczekuje się od sądu. Może być to orzeknięcie o rozwodzie z winą lub bez winy. Można także wskazać tam żądania na temat zasądzenia alimentów oraz ustalenia władzy rodzicielskiej nad dziećmi.

Jeżeli sąd ma orzec rozwód z winą drugiego małżonka, do pozwu trzeba dołączyć dowody w postaci załączników. Wtedy też muszą zostać tam wskazani świadkowie, którzy potwierdzą konkretne okoliczności.

Sprawa rozwodowa wiąże się z dużymi emocjami i stresem – i to już na etapie pisania pozwu. Przebrnięcie przez gąszcz przepisów i zbieranie niezbędnej dokumentacji może być dodatkowym obciążeniem dla osoby, która postanowiła się rozwieść. Dlatego też, aby emocje nie wzięły góry, warto zdecydować się na skorzystanie z usług adwokata. Dzięki jego pomocy rozwód przebiegnie sprawnie i bez problemów” – wyjaśnia specjalista z Kancelarii Adwokackiej Agaty Morawskiej.

 

Jak wygląda postępowanie rozwodowe?

Po złożeniu pozwu i uiszczeniu opłaty sądowej w kwocie 600 zł sprawa rozwodowa staje się faktem. Sąd wyznacza termin rozprawy, na którą muszą stawić się małżonkowie.

Rozprawa taka odbywa się zawsze za zamkniętymi drzwiami, co w praktyce oznacza, że mogą w niej brać udział jedynie zainteresowane strony, przedstawiciele ustawowi i pełnomocnicy. Każda ze stron ma także prawo do obecności na sali dwóch osób zaufanych. Podczas rozprawy przesłuchiwani są małżonkowie oraz świadkowie.

Sprawa rozwodowa kończy się orzeczeniem wyroku przez sąd. Jednak wyrok ten jest wiążący dopiero wtedy, gdy stanie się prawomocny, a żadna ze stron nie wniesie w ciągu dwóch tygodni apelacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz