Materiał Partnera

Jak przebiega spedycja międzynarodowa towarów

Jak przebiega spedycja międzynarodowa towarów

Przewóz towarów poza granice kraju produkcji wiąże się z licznymi formalnościami. Powierzając spedycję odpowiedniej firmie, oczekujemy, że proces ten przebiegnie bez problemów. Gwarantuje nam to konieczność posiadania przez spedytora odpowiednich certyfikatów i licencji. Warto jednak prześledzić, z jakimi dokumentami czy czynnościami wiąże się spedycja międzynarodowa.

Kompetencje spedytora

Do prowadzenia usług spedycyjnych upoważniają dwa podstawowe dokumenty. Pierwszym z nich jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Drogowym Transporcie Rzeczy. Wydawany jest on przez  Instytut Transportu Samochodowego. Drugi to licencja na wykonywanie transportu samochodowego w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy.

Oba te warunki spełnia firma Fast Spedition PL, specjalizująca się w spedycji krajowej oraz międzynarodowej.

Przewożone towary

W czasach globalnej komunikacji i mobilności, ograniczenia wobec tego, co można transportować, praktycznie nie istnieją. Otwarty rynek światowy, a także rosnące możliwości techniczne środków transportu sprawiają, że nawet przewóz ładunków łatwopsujących nie sprawia większego problemu. Jest to możliwe dzięki prowadzonym przez spedytorów transportowi w warunkach temperatury kontrolowanej. Dzieje się tak dzięki specjalistycznemu sprzętowi, w jaki wyposażone są pojazdy.

Dotyczy to głównie przewozu artykułów spożywczych, które niekiedy muszą być eksportowane w odległe miejsca, a nieuchronnie narażone są na wpływ czasu i warunków przechowywania. Podobne wyzwania stawia transport towarów chłodniczych.

Dokumentacja spedycji

Już sam przewóz krajowy to operacja, która wymaga odpowiedniego udokumentowania. Przewóz międzynarodowy wiąże się z jeszcze większą liczbą formalności. Będą one różniły się między poszczególnymi gałęziami przemysłu, możemy jednak wyróżnić dokumenty, które potrzebne będą zawsze.

Pierwszym z nich jest zlecenie spedycyjne, które wystawia eksporter lub importer, a przyjmuje spedytor. Numer identyfikacyjny tego zlecenia musi pojawić się później we wszystkich innych dokumentach związanych z jego realizacją.

Po zapewnieniu środka transportu sporządzone zostają kolejne trzy dokumenty. Znajdują się wśród nich instrukcja wysyłkowa, międzynarodowy list przesyłkowy oraz wzór specyfikacji towarowej.

Profesjonalne firmy spedycyjne oferują swoim klientom pełną obsługę celną. Z nią związane są kolejne dokumenty, mianowicie formularz SAD. W przypadku transportu samochodowego w dokumentacji znaleźć musi się również karnet TIR – dzięki niemu kontrola celna zostanie wykonana tylko w krajach nadania i przeznaczenia.

Ostatnim etapem wszystkich formalności jest rozliczenie procesu transportowo-spedycyjnego wystawione przez spedytora.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz