Artykuł sponsorowany

Jak prawo pracy chroni kobiety w ciąży?

Jak prawo pracy chroni kobiety w ciąży?

Kobiety w ciąży są chronione przez polskie prawo w zakresie prawa pracy. Dzięki temu nie muszą one obawiać się o stabilność zatrudnienia, jeśli zdecydują się urodzić dziecko. Wszelkie naruszenie przepisów przez pracodawcę zagrożone jest bowiem karą grzywny. Informacje o tym, jakie dokładnie uprawnienia mają kobiety ciężarne, znajdują się w poniższym artykule.

Zakaz wypowiedzenia umowy

Przede wszystkim warto wspomnieć, iż przepisy Kodeksu pracy bezwzględnie zakazują pracodawcy wypowiedzenia umowy ciężarnej. Nie może on zwolnić kobiety w ciąży nie tylko w okresie przed porodem, ale także w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Jeśli kobieta nie wiedząc, że jest w ciąży, zrezygnuje z pracy, a po uzyskaniu tejże informacji zechce do niej wrócić, pracodawca ma obowiązek zatrudnić ją z powrotem na tych samych warunkach. Kobieta, której umowa kończy się przed dniem porodu, musi z kolei otrzymać aneks przedłużający umowę aż do rozwiązania.

Pracodawca może zwolnić kobietę ciężarną wyłącznie, jeśli była ona zatrudniona na okres próbny, nieprzekraczający jednego miesiąca. Panie w odmiennym stanie mogą także zostać zwolnione dyscyplinarnie, jeśli oczywiście wystąpią ku temu odpowiednie przesłanki. Pracodawca może także wypowiedzieć umowę kobiecie w ciąży, jeśli ogłasza upadłość lub likwidację firmy. W każdym innym przypadku kobieta jest chroniona przez prawo pracy i może rościć swoich praw z pomocą adwokata specjalizującego się w tej dziedzinie, na przykład korzystając z usług oferowanych przez Kancelarię Adwokacką Adwokat Urszula Morawska-Buszta.

Praca ponadwymiarowa i inne przepisy

Pracodawca nie może oczekiwać od pracownicy w ciąży, aby ta wykonywała swoje zadania w godzinach nadliczbowych i porach nocnych. Jeśli kobieta do tej pory pracowała wyłącznie w takim systemie, pracodawca ma obowiązek zmienić jej rozkład pracy, przenieść ją na inne stanowisko lub jeśli nie będzie takiej możliwości, zwolnić ją od wykonywania obowiązków służbowych z prawem do zachowania wynagrodzenia.

Jak wynika z przepisów prawa pracy, panie w ciąży mogą ograniczyć czas pracy przy komputerze do czterech godzin. Pracodawca nie ma prawa oddelegować ciężarnej do wykonywania obowiązków poza stałe miejsce pracy bez jej pozwolenia. Przełożony musi także udzielać zgody na wykonywanie badań związanych z rozwojem dziecka w godzinach pracy, jeśli nie mogą one odbyć się w innym terminie. Kobieta zachowuje wówczas prawo do wynagrodzenia.

Oczywiście należy podkreślić, iż przepisy prawa pracy w tym zakresie odnoszą się wyłącznie do wszystkich tych kobiet, które będąc w ciąży, były zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Panie wykonujące obowiązki na podstawie umów zleceń, umów o dzieło itp., nie mogą skorzystać z tychże zapisów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz