Materiał Partnera

Jak prawidłowo dobrać odzież roboczą?

Jak prawidłowo dobrać odzież roboczą?

W ściśle określonych sytuacjach, zapewnienie przez pracodawcę odzieży roboczej, to obowiązek wynikający z przepisów Kodeksu pracy. Jest to konieczne wówczas, gdy odzież własna zatrudnionego mogłaby zostać uszkodzona i zniszczona w czasie prowadzenia codziennych czynności, a także wtedy, gdy jest to wymagane ze względu na specyficzną charakterystykę danego zajęca.

Odzież robocza – szerokie pojęcie i konkretne funkcje

Odzież robocza najczęściej obejmuje takie elementy jak spodnie, koszule, ocieplacze, bluzy, czapki, a także odpowiednie obuwie. Dobór konkretnych elementów zależy od kilku elementów, jednak poza bezpieczeństwem pracownika i ochroną jego zdrowia konieczne jest także pomyślenie o praktyczności tego typu garderoby oraz o komforcie noszenia po to, aby nie przeszkadzała ona w wykonywaniu rutynowych obowiązków.

Pora roku

Dobór odpowiedniej odzieży roboczej będzie różnił się w zależności od tego, w jakich warunkach działają nasi pracownicy. Podczas realizowania prac na zewnątrz, istotne jest to, aby wziąć pod uwagę warunki pogodowe, które zmieniają się głównie w zależności od pory roku. Zimą, konieczny może być zakup dodatkowych, ciepłych oraz komfortowych strojów, zapewniających utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Latem natomiast, należy postawić na przewiewne materiały, pozwalające na oddychanie skóry. Eksperci z firmy Mawi działającej w branży odzieży ochronnej od 1991 przyznają także, że odpowiednio zaprojektowana odzież robocza, najczęściej składa się z kilku połączonych ze sobą materiałów. W skład ten wchodzi zarówno przewiewna bawełna, jak i syntetyczne wzmocnienia, do których służą przede wszystkim poliester oraz poliamid.

Jakość

Choć część przedsiębiorców chciałaby maksymalnie oszczędzić na zakupie odzieży roboczej przeznaczając na ten wydatek jak najmniejsze kwoty, to szybko okazuje się, że bardziej opłacalne będzie podejście zgoła odmienne. Jeśli odzież robocza ma przetrwać nie tylko jeden sezon oraz rzeczywiście zapewniać pracownikowi stosowną ochronę, musi być wykonana w pełni profesjonalny sposób. Najczęściej możemy zweryfikować to po detalach, w tym jakości szwów oraz wzmocnień, które szybko pokażą nam, czy konkretny produkt jest wart uwagi. Przy zakupie odzieży roboczej powinniśmy również zwracać uwagę na to, czy producent odwołuje się do norm bezpieczeństwa i czy artykuł ma odpowiednie oznaczenia w tym zakresie.

Znalezienie solidnej odzieży ochronnej, która przetrwa niejeden sezon?  Nie musi być to trudne, o ile będziemy korzystać ze sprawdzonych sklepów, najlepiej specjalizujących się w tego typu usługach. Ich fachowcy będą w stanie doradzić nam najodpowiedniejsze rozwiązania, spełniające najwyższe normy jakości i wytrzymałości.

Opracowanie:
Reda, Cechowa 1A
tel. 58 678 50 36
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz