Materiał Partnera

Jak prawidłowo dobrać odzież ochronną do rodzaju pracy?

Jak prawidłowo dobrać odzież ochronną do rodzaju pracy?

Zapewnienie pracownikowi środków ochrony osobistej jest obowiązkiem każdego pracodawcy.  Narzucają go zarówno przepisy BHP, jak i prawo pracy. Obowiązek ten dotyczy indywidualnych środków ochrony, jak ochronniki słuchu, okulary czy kask, a także ogólnie rozumianej odzieży ochronnej i roboczej. Jej dobór wymaga uwzględnienia wielu czynników, które charakteryzują środowisko na danym stanowisku.

Odzież robocza i ochronna

W praktyce BHP stosuje się dwa określenia odzieży przeznaczonej dla pracowników: „ochronna” i „robocza”. Odzież ochronna i robocza nie są jednak tym samym, chociaż jeden rodzaj ubiorów może pełnić obie funkcje. Przykładem jest kombinezon lakierniczy, który jednocześnie zabezpiecza pracownika przed szkodliwym wpływem substancji chemicznych i chroni jego prywatne ubranie przed zabrudzeniem. Zadaniem odzieży roboczej jest zabezpieczanie pracownika przez zabrudzeniem lub zniszczeniem jego prywatnej odzieży środkami lub narzędziami, które nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia. Jest ona również stosowana w celu ochrony środowiska pracy przed zanieczyszczeniem. Odzież ochronna ma za zadanie chronić zdrowie, a często też życie pracownika przed szkodliwymi czynnikami, z jakimi spotyka się w miejscu pracy. Pod tym względem wyróżnia się ubiory, które chronią przed:

  • czynnikami biologicznymi,
  • czynnikami chemicznymi,
  • czynnikami mechanicznymi,
  • niskimi lub wysokimi temperaturami,
  • porażeniem prądem,
  • promieniowaniem elektromagnetycznym,
  • czynnikami atmosferycznymi i wodą,
  • skutkami wybuchu.

Ogólne parametry i typy odzieży ochronnej określają europejskie normy EN ISO 13688, a wymagania szczegółowe zawarto w normie EN ISO 11612.

Jak wybrać odzież ochronną dla pracowników?

Zakup odzieży ochronnej spoczywa na właścicielu firmy, który może to zadanie powierzyć pracownikowi przeszkolonemu w zakresie przepisów BHP. Oferta produktów, które można kupić w hurtowni Dex s.c. Pphu. Wiesław Deka I Spółka oraz wielu innych specjalistycznych placówkach, jest bardzo szeroka. Wybór przypadkowych kurtek czy spodni z asortymentu nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Ich rolą jest przecież zapewnienie pracownikowi ochrony w specyficznych warunkach, a z nie spełni tego zadania np. kamizelka odblaskowa założona podczas pracy na tokarce. Przed dokonaniem zakupu warto skorzystać z podpowiedzi, jakiej udzielają wymienione normy. Konieczne jest też przeanalizowanie zagrożeń, na jakie jest narażony pracownik. Dodatkowym wsparciem mogą być kategorie produktów specjalistycznych, które wskazują na grupę zawodową, do której są kierowane. W dobrych sklepach w osobnych kategoriach dostępna jest np. odzież dla spawaczy, wodoodporna, ognioodporna, termoizolacyjna czy antystatyczna ESD. Do grupy odzieży specjalnej zalicza się też ubrania ochronne o właściwościach kwasoodpornych oraz tzw. odzież białą HCCP, która jest przeznaczona dla pracowników przemysłu spożywczego.

Opracowanie:
Kalisz, Nowy Świat 42-44
tel. 62 767 18 54
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz