Artykuł sponsorowany

Jak powstaje zapach?

Jak powstaje zapach?

Zapachy towarzyszą nam każdego dnia. Na ulicy, w sklepie czy na ludzkim ciele. Potrafią wpłynąć na nasz nastrój czy apetyt, a nawet ukoić ból. Konkretne zapachy niekiedy przywołują też bardzo żywotne wspomnienia. Jedne zapachy uwielbiamy, a inne nie są dla nas przyjemne. Jak jednak zapach znany z otaczającego nas świata wyizolować i zamknąć w buteleczce? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Zapach zamknięty we flakonie

Zapachy większości z nas kojarzą się z perfumami. Zastosowanie naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych jest jednak znacznie szersze. Pojawiają się one we wszelkich kosmetykach, chemii gospodarczej, a nawet w farbach czy środkach owadobójczych, gdzie spełniają rolę maskującą.

Różnorodne może być też pochodzenie substancji zapachowych. Najbardziej drogocenne są te naturalne, czyli olejki eteryczne, żywice zapachowe czy ekstrakty pochodzenia zwierzęcego, jak ambra czy piżmo. Ich pozyskanie często jest bardzo pracochłonne i kosztowne – przykładowo, aby otrzymać kilogram naturalnego olejku różanego, potrzeba aż kilka ton płatków tego kwiatu. Z tego też powodu coraz powszechniejsze jest stosowanie syntetycznych substancji zapachowych, które otrzymuje się w laboratorium. Różnorodne zapachy, zarówno do stosowania w perfumach, jak i innych kosmetykach oraz detergentach i środkach przemysłowych produkuje firma IPRA FRANCE z miasta Grasse we Francji, znanego jako stolica światowego perfumiarstwa.

Jak powstają kompozycje zapachowe?

Większość kompozycji zapachowych, a więc perfum, ale też zapachów w kosmetykach i środkach chemicznych to mieszaniny od kilku aż do kilkuset nut. Stworzenie receptury unikalnej, ciekawej kombinacji zapachów to nie lada wyzwanie. Zajmują się tym zawodowo osoby o niezwykle wyczulonym zmyśle powonienia, zwane „nosami”. Znają one i rozróżniają tysiące zapachów, zwykle wiedzą też, jak je łączyć, aby otrzymać pożądany efekt. Stworzona przez „nosa” kompozycja ma postać czystych olejków, a więc jest bardzo skoncentrowana. Aby stworzyć z niej perfumy czy wodę toaletową, całość rozpuszcza się w alkoholu, a następnie miesza z wodą w odpowiednich proporcjach. Do dzisiejszych perfum dodaje się też utrwalacze oraz substancje chemiczne, mające przyspieszyć proces „leżakowania”, czyli przenikania się i „przegryzania” poszczególnych nut zapachowych.

W większości markowych, luksusowych perfum znajduje się aż do 200 różnych zapachów. Przy ich konstrukcji i produkcji niezwykle ważna jest więc wiedza oraz precyzja. Receptury, szczególnie tych klasycznych, kultowych kompozycji, otoczone są najwyższym stopniem poufności. Nie warto więc łudzić się, że kupując podróbkę, otrzymamy taki sam zapach. Nie trzeba jednak wydawać fortuny, by cieszyć się pięknymi woniami – niemal każdy kosmetyk zaprojektowany jest tak, by kusić atrakcyjnym zapachem.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz