Artykuł sponsorowany

Jak powstają okna drewniane – proces produkcji

Jak powstają okna drewniane – proces produkcji

Piękne, trwałe, a przede wszystkim ciepłe okna drewniane w ostatnim czasie cieszą się znów rosnącą popularnością wśród inwestorów budowlanych. Drewniana stolarka otworowa zdobi zresztą nie tylko nowo powstające budynki, ale też starsze obiekty, poddawane renowacji w celu poprawy parametrów termicznych i estetyki. W jaki sposób powstają nowoczesne okna drewniane?

Projektowanie okien drewnianych

Pierwszym etapem pracy nad nowymi oknami z drewna jest oczywiście przygotowanie projektu i wybór najbardziej odpowiednich w danym zastosowaniu surowców. Sposób projektowania okna uzależniony jest od wielu czynników, w tym charakteru i wieku budynku.

Podczas gdy sieciowi sprzedawcy dostarczają klientom okna w standardowych formach i wymiarach, najlepsi producenci zajmują się również produkcją okien drewnianych o nietypowych kształtach, a nawet rekonstrukcją zabytkowych ram. Szczególnie w takich sytuacjach niezwykle ważna jest doskonała znajomość rzemiosła oraz wiedza na temat rozmaitych gatunków drewna.

Przebieg produkcji okien drewnianych

Gdy projekt jest już gotowy, czas na przygotowanie materiałów do pracy. Wybrawszy odpowiedni gatunek, trzeba jeszcze wyselekcjonować drewno najwyższej jakości, pochodzące od sprawdzonych i niezawodnych dostawców.

Pierwszym etapem właściwego procesu produkcji okna jest obróbka maszynowa. Dzięki nowoczesnym maszynom stolarskim specjaliści są w stanie szybko uzyskać profil o pożądanym kształcie i wielkości. Profesjonalne linie technologiczne usprawniają więc procesy profilowania, czopowania i wstępnego szlifowania ramy.

Jednakże drewno, jako wyjątkowo szlachetny materiał, bywa też niekiedy kapryśne. Dlatego dla uzyskania perfekcyjnych powierzchni profili konieczne jest ich ręczne wykończenie. Elementy wymagające szczególnej precyzji są szlifowane ręcznie aż do momentu uzyskania oczekiwanego efektu.

Gotowy profil okienny trzeba teraz zabezpieczyć. Temu zadaniu służy lakierowanie, dzięki któremu możemy też dowolnie barwić drewno. Lakierowanie profili okiennych odbywa się z wykorzystaniem linii lakierniczych, co zapewnia równe pokrycie wszystkich elementów, a jednocześnie jest znacznie bezpieczniejsze dla środowiska niż tradycyjne metody ręczne. 

Kolejnym etapem pracy nad nowym oknem jest okuwanie. Również w tym przypadku niezwykle ważna jest jakość materiałów. Muszą być one odporne na zużywanie i zapewniać sprawną obsługę okien przez wiele lat. Na sam koniec pozostaje szklenie okna. W gotowym profilu montowany jest pakiet szybowy. Od szklenia zależy skuteczność izolacji termicznej i bezpieczeństwo całego okna.

Zwieńczeniem produkcji okien jest umieszczenie na ramie znaku producenta, takiego jak Urzędowski. Takie znamionowanie okna jest dla klienta gwarancją, że wszystkie procesy zostały przeprowadzone zgodnie ze standardami pracy tego zakładu, a więc okno wyróżnia się najwyższą jakością.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz