Materiał Partnera

Jak powstają meble systemowe?

Jak powstają meble systemowe?

Meble systemowe to rozwiązanie na miarę naszych czasów – nowoczesne, estetyczne, trwałe i pozwalające na łatwą aranżację przestrzeni w zależności od zmieniających się potrzeb. Dlatego też coraz częściej obecne są nie tylko w biurach, gabinetach i innych pomieszczeniach służbowych, ale również w mieszkaniach i domach. Jak przebiega proces produkcji tych sprzętów?

Czym są meble systemowe?

Meble systemowe, nazywane są również czasem modułowymi. Wynika to z faktu, że składają się one z modułów, które można praktycznie dowolnie ze sobą zestawiać i dzielić, tworząc tym samym system do aranżacji pomieszczenia. Innymi słowy meble nie stanowią nienaruszalnej całości – jeśli istnieje taka potrzeba można je z łatwością rozbudować o dodatkowe elementy. Meble systemowe wyróżnia nie tylko funkcjonalność, ale również bardzo wysoka trwałość, zawdzięczana zastosowaniu wytrzymałych materiałów metalowych, oraz minimalistyczna estetyka, idealne pasująca do nowoczesnych wnętrz.

Jak powstają meble systemowe?

Produkcja mebli systemowych to wieloetapowy proces, którego długość zależna jest wielkości i skomplikowania konkretnego zamówienia. Pierwszym etapem jest dobór odpowiednich materiałów.

- W naszej firmie wykorzystujemy przede wszystkim materiały metalowe – mówi przedstawiciel firmy Euro-StalDodatkowo w produkcji mebli takich jak stoły czy biurka stosujemy drewno laminowane, laminat, szkło czy granit, z których wykonujemy między innymi blaty.

Projekt

Po ustaleniu, z jakich materiałów ma zostać wykonany dany mebel lub zestaw mebli, przychodzi czas na projektowanie. Projekt musi być bardzo dokładny i uwzględniać takie czynniki jak funkcjonalność przyszłego mebla bądź jego udźwig, w przypadku takich mebli jak szafy i szafki.

Obróbka materiałów i kontrola

Następnym etapem jest obróbka materiałów, z których ma powstać mebel – kluczem jest ścisłe trzymanie się wytycznych projektu. Zgodnie z nimi każdy element konstrukcyjny tnie się do odpowiedniego rozmiaru i nadaje pożądany kształt. Wykorzystuje się w tym celu profesjonalne maszyny do obróbki, między innymi frezarki i tokarki. W dzisiejszych czasach na potrzeby masowej produkcji stosuje się przede wszystkim urządzenia CNC, sterowane komputerowo. Wysoka precyzja tych sprzętów, doskonała powtarzalność oraz szybkość pracy pozwalają uzyskać wiele identycznych elementów w bardzo krótkim czasie, co znacząco ułatwia produkcję. Gotowe elementy poddawane są skrupulatnej kontroli, która ma wyeliminować potencjalne błędy produkcji i wadliwe materiały.

Malowanie, lakierowanie

Elementy metalowe po obróbce mogą zostać pokryte warstwą chromu i lakieru w wybranym przez klienta kolorze. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia estetyki. Dodatkowe powłoki na metalu mają chronić element przed wpływem czynników środowiskowych, takich jak wilgoć, sprzyjająca procesowi utleniania stali.

Po zakończeniu produkcji elementów mogą one zostać dostarczone do klienta i na miejscu złożone w gotowy mebel. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz