Artykuł sponsorowany

Jak powstają elementy z tworzyw sztucznych metodą wytłaczania?

Jak powstają elementy z tworzyw sztucznych metodą wytłaczania?

Elementy wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych są obecnie wykorzystywane niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Wszystko dzięki dostępności wielu metod przetwórstwa i obróbki surowca, z czego jedną z nich stanowi wytłaczanie. Specjalna maszyna pozwala na stopienie materiału, a następnie uformowania go w określony kształt oraz rozmiar. Łatwo więc zaobserwować elementy wytłaczane w odmiennych branżach.

Czym jest wytłaczanie?

Tym mianem określa się proces technologiczny, podczas którego powstają półprodukty bądź gotowe wyroby z tworzyw sztucznych. Istnieje kilka odmiennych typów wytłaczania: powlekające, porujące, auto-termiczne, konwencjonalne, współwytłaczane, z granulowaniem, z rozdmuchiwaniem oraz z napełnianiem. Do przeprowadzenia procesu którymkolwiek z wymienionych sposobów konieczne jest odpowiednie zaplecze techniczne, czyli maszyny – wytłaczarki. Dla uzyskania odpowiedniej jakości produktów zakład zajmujący się przetwórstwem tego rodzaju surowca powinna dysponować nowoczesnym parkiem maszynowym, a to charakteryzuje na przykład firmę Duława.eu ze Skoczowa.

Jakie są etapy procesu?

Do produkcji konkretnych wyrobów wykorzystuje się tworzywo sztuczne w postaci granulatu, proszku, przemiału bądź aglomeratu. Surowiec umieszcza się w dozowniku, który przekazuje je do cylindra. Tam zostaje podgrzane do odpowiedniej temperatury, powodującej jego uplastycznienie. Te cykle odbywają się w układzie plastyfikującym wytłaczarki. Następnie w tworzywo sztuczne w układzie formującym zostaje przepuszczone przez głowicę wytłaczającą oraz kalibratory odpowiedzialne za jego ukształtowanie w pożądaną formę. Końcowy etap produkcji elementów z tworzyw sztucznych to chłodzenie powstałych detali, a następnie ich cięcie na kawałki o określonej wielkości lub nawijanie na szpule. Tak powstałe komponenty mogą zostać skierowane do odbiorcy.

Jakie produkty można otrzymać?

Metoda wytłaczania lub inaczej nazywana także prasowaniem umożliwia przede wszystkim tworzenie elementów długich. Dzięki niej powstają między innymi takie komponenty jak rury, profile i kształtowniki, ale również listwy, uszczelki, czy osłony na kable. można otrzymać również elementy urządzeń nawadniających, na przykład węże. Z wyrobów wytłaczanych korzystają, chociażby branża pożarnicza, motoryzacyjna czy budowlana. Wytłaczanie daje możliwość produkcji nawet skomplikowanych produktów, które mogą być od razu gotowe do użytku bez konieczności dodatkowej obróbki. Ponadto proces cechuje się ciągłością i powtarzalnością, dlatego wszystkie detale stworzone w jednej serii cechują się taką samą dobrą jakością.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz