Artykuł sponsorowany

Jak powinna przebiegać współpraca z projektantem wnętrz?

Jak powinna przebiegać współpraca z projektantem wnętrz?

Architekt wnętrz to specjalista w urządzaniu przestrzeni, który w swojej pracy powinien kierować się kreatywnością i dobrym smakiem. Jednocześnie przygotowywany oryginalny i niepowtarzalny projekt nie może pomijać potrzeb domowników oraz funkcjonalności pomieszczeń. Jak wygląda projektowanie wnętrz i jak powinna przebiegać udana współpraca z projektantem?

Pierwsze spotkanie

To bardzo ważny etap pracy. Podczas pierwszego spotkania i rozmowy projektant wnętrz poznaje upodobania i oczekiwania klientów. Zapoznaje się z mieszkaniem lub domem i ustala funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń, co umożliwia stworzenie idealnie dopasowanego projektu. Zwykle podczas rozmowy z doświadczonym projektantem pojawiają się tematy, o których dotychczas klienci nie myśleli. Pierwsze spotkanie to także czas na ustalenie zakresu prac architekta wnętrz. Kolejnym etapem jest ustalenie ceny zlecenia i podpisanie umowy.

Umowa z projektantem

Umowa powinna bardzo dokładnie precyzować zakres prowadzonych prac w etapach: przygotowanie koncepcji w programie zawierającej propozycję ustawienia poszczególnych mebli oraz projekt elektryczny, zawierający oświetlenia, gniazdka, przełączniki, projekt sufitów podwieszanych. Trzeci etap to poglądowa wizualizacja poszczególnych pomieszczeń, z podaniem modeli zastosowanego oświetlenia, glazury, terakoty i poszczególnych mebli. Umowa musi także konkretyzować terminarz prowadzonych prac i rozliczeń oraz powody i konsekwencje ewentualnego zerwania umowy.

Prezentacja

Po ostatecznym zatwierdzeniu rozkładu pomieszczeń, przygotowywana jest wizualizacja w 3D. Wraz z klientem wybierane są materiały wykończeniowe i wyposażenie. I tu dochodzi do zderzenia marzeń z brutalną rzeczywistością. Doświadczony projektant doradzi, jak bez nadwyrężenia portfela stworzyć piękne wnętrze oraz zaproponuje optymalne rozwiązania. Projektant jest zobowiązany do poprawiania projektu do czasu, gdy będzie spełniał oczekiwania klientów. Po naniesieniu uwag klienta następuje rozpoczęcie prac nad projektami instalacyjnymi i budowlanymi dla wykonawców.

Na życzenie klientów projektant może sprawować kontrolę nad przebiegiem prac budowlanych i montażowych, jak również wziąć udział w zakupach wyposażenia. Nadzór autorski projektanta to nieobowiązkowy, ale potrzebny element procesu projektowego. Architekt koordynuje terminy dostaw, zajmuje się kontrolą jakości zamówionych materiałów i wykonywanych prac. Warto zdecydować się na pomoc architekta w tym zakresie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz