Materiał Partnera

Jak powinien wyglądać bezpieczny transport kruszywa?

Jak powinien wyglądać bezpieczny transport kruszywa?

Transport kruszywa jest dość wymagający z uwagi na rozmiar - są to bardzo drobne elementy, które przy nieodpowiednim zabezpieczeniu mogą łatwo wysypać się i spowodować straty. Ich przewóz wymaga wprawy, doświadczenia, odpowiednich samochodów i nienagannego przestrzegania zasad ruchu drogowego. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o bezpiecznym transporcie kruszywa.

Czym jest kruszywo budowlane?

To materiał wykorzystywany przede wszystkim w budownictwie. Kruszywa to fragmenty skał pozyskiwane z rzek (piasek, żwir) lub ze skał. Surowce te są kruszone, kształtowane i przesiewane. Kruszywem określa się takie materiały jak piasek, żwir, żużel, tłuczeń i kruszywo geosyntetyczne. Można je podzielić na dwie grupy. Do pierwszej grupy, kruszyw naturalnych, zalicza się materiały pozyskiwane z osadów rzecznych i kamieniołomów. Do drugiej grupy, alternatywnych kruszyw, zalicza się materiały pozyskane z odpadów przemysłowych, np. betonu lub odpadów górniczych.

Zastosowanie kruszywa

Kruszywa wykorzystuje się głównie w budownictwie. Są one elementem składowym każdej konstrukcji (np. linii kolejowych, dróg). Ich główną zaletą jest to, że współtworzą trwały i solidny fundament - łączą cement i inne materiały gwarantując dobre rezultaty na lata.

Bezpieczny transport kruszywa

Transport kruszywa wymaga odpowiednich warunków, które opisuje ustawa z 20 czerwca 1997 roku - Prawo o ruchu drogowym. Ustawa określa, że bezpieczny transport wymaga między innymi szczelnej skrzyni ładunkowej oraz odpowiedniej wagi załadunku. Szczelna skrzynia uniemożliwia wysypanie się drobnych elementów na drogę pod wpływem nierówności, gwałtownego hamowania lub wypadku. Skrzynia powinna być bardzo dobrze zabezpieczona od góry.

Kolejny wymóg, odpowiednia waga załadunku, ma na celu uniknięcie sytuacji przeładowania skrzyni ładunkowej. Nadmierny ciężar może spowodować awarię pojazdu i rozsypanie materiału na drodze.

Kolejnym niezbędnym elementem bezpiecznego transportu kruszywa są doświadczeni kierowcy, którzy przestrzegają wszystkich zasad ruchu drogowego.

Profesjonalny transport materiałów sypkich

Wybierając firmę transportową, postaw na firmę z doświadczeniem, taką jak Pawlak Rafał Firma Transportowo-usługowa Raftrans. Firma dysponuje wykwalifikowaną kadrą, własną flotą pojazdów przystosowanych do przewozu ładunków o różnych gabarytach i otwartością na potrzeby klienta. Pojazdy są regularnie poddawane badaniom technicznym. Wśród usług oferowanych przez firmę jest między innymi transport kruszywa, transport zboża, transport nawozów.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz