Materiał Partnera

Jak poprawić jakość powietrza w domu? Czym jest wentylacja mechaniczna?

Jak poprawić jakość powietrza w domu? Czym jest wentylacja mechaniczna?

Jakość powietrza w naszych domach bywa różna. Częstym problemem pojawiającym się w domach jest nadmiar wilgoci, który może powodować nie tylko ciągłe uczucie zaduchu, ale być przyczyną złego samopoczucia mieszkańców, bólami głowy, rozdrażnieniem, zwiększeniem dolegliwości na tle alergicznym nie mówiąc już o pleśniach i grzybach w rogach ścian, czy za meblami. Zobaczmy jak na jakość życia, wpływa zastosowanie nowoczesnych systemów wentylacyjnych?

Wentylacja mechaniczna pozwala na ciągła sterowaną zewnętrznie wymianę powietrza w pomieszczeniu bez względu na panujące warunki atmosferyczne na zewnątrz. W przypadku tzw. wentylacji grawitacyjnej - wykorzystującej naturalny ruch powietrza, czynniki zewnętrzne takie, jak: wiatr, mróz, nadmierne nasłonecznienie, mogą osłabiać jej funkcjonowanie.

Dlaczego warto montować w domu nowoczesne wentylatory?

Inwestycja w nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej niesie za sobą szereg korzyści, również materialnych. Stosowanie systemów wentylacyjnych powoduje bowiem:

  • Wymuszoną ciągłą wymianę powietrza – brak nieprzyjemnych zapachów,
  • Odzysk traconego ciepła – poprzez wykorzystywanie tzw. rekuperatorów, które odzyskuje ciepło uciekające zwykle kanałami wentylacji grawitacyjnej, zmniejszając tym samym ilość zużytego paliwa na ogrzanie domu nawet o kilkanaście procent,
  • Dogrzewania budynku – wspomniane rekuperatory rozprowadzają ciepło po całym domu równomiernie, przez co unikamy przegrzewania małych pomieszczeń i dyskomfortu cieplnego w dużych pokojach,
  • Chłodzenia budynku – wentylacja mechaniczna pozwala regulować temperaturę w całym domu również latem, kiedy nie chcemy, aby budynek wewnątrz nie nagrzewał się zbyt mocno.

Czy montaż instalacji wentylacyjnej ma znaczenie?

Na poprawność i funkcjonalność systemów wentylacji mechanicznej wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest właściwy montaż, który powinien obejmować zarówno projekt instalacji dostosowany do liczby osób przebywających w domu, rodzaj zastosowanej centrali sterującej, jak i sam montaż instalacji.

Przy montażu wentylacji mechanicznej bez względu na fakt czy zdecydujemy się na wersję z rekuperatorem, czy bez - warto skonsultować się z profesjonalną firmą, zajmującą się budową, projektowaniem instalacji wentylacyjnej. Przykładem firmy, która specjalizuje się w instalacji oraz serwisowaniu wentylacji czy też klimatyzacji jest, chociażby firma Kamil Szapował Firma Instalacyjna z Białego Stoku.

Właściwy projekt instalacji wentylacyjnej musi być w pełni dobrany do parametrów użytkowych budynku, od jego wielkości, specyfiki zależeć będzie właściwa moc urządzenia, czy sugerowane rozwiązania dodatkowe w postaci, chociażby zastosowania dodatkowych filtrów powietrza.

Opracowanie:
Białystok, Krańcowa 21
tel. 515 258 221
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz