Artykuł sponsorowany

Jak podzielić majątek wspólny w razie rozwodu?

Jak podzielić majątek wspólny w razie rozwodu?

Jeśli między małżonkami w trakcie trwania małżeństwa istnieje wspólność majątkowa – to znaczy nie podpisywali przed ślubem, bądź w trakcie trwania małżeństwa umowy o rozdzielności majątkowej – to z chwilą rozwodu ta wspólność ustaje. Domyślnie podział majątku po rozwodzie jest równy, ale mogą zaistnieć sytuacje, gdy jedno z małżonków uzna, że jego udział powinien być większy. Co się wtedy dzieje – dowiedz się z naszego artykułu.

Kiedy podział majątku może nie być równy?

To z małżonków, które domaga się podziału majątku wspólnego z korzyścią dla niego, musi wykazać, że drugi z małżonków nie przyczyniał się do powiększania majątku wspólnego, stosownie do swoich sił i możliwości zarobkowych, w sposób rażący i uporczywy. Można też uznać, że osobiste starania o wychowanie dzieci, bądź prowadzenie gospodarstwa domowego także zasługują na odpowiednie dowartościowanie. Jeśli znajdziecie się w takiej sytuacji niezbędna okaże się pewnie pomoc prawna adwokata albo radcy prawnego. To on podpowie na jakich przepisach się oprzeć, pomoże także w przygotowaniu pism sądowych. Trzeba bowiem pamiętać, że by wystąpić z wnioskiem o nierówny podział majątku, osoba wnioskująca musi spełnić dwie przesłanki, to jest udowodnić, że jego żądanie uzasadnione jest ważnymi powodami oraz wykazać, że przyczynianie się małżonków do powstania majątku wspólnego nie było równe.

Pomoc prawnika w sprawach o podział majątku

Podział majątku wspólnego może zostać dokonany jeszcze przed rozwodem, albo w czasie trwania rozwodu – w osobnej sprawie. Może też, oczywiście, zostać dokonany w trakcie sprawy o rozwód lub po rozwodzie. Dobry prawnik z Kancelarii Adwokackiej Koźlik i Koźlik z pewnością doradzi, jaki sposób najlepiej wybrać w konkretnej sytuacji. Warto przy tym pamiętać, że podział majątku nie musi być dokonany w sądzie, lecz w pewnych sytuacjach, podobnie jak w prawie spadkowym, wystarczy ugoda zawarta z drugą stroną. Podział majątku może nastąpić poprzez podział w naturze, na przykład podział pieniędzy, przyznanie własności mieszkania jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego, albo egzekucyjną sprzedaż rzeczy i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz