Jak pielęgnować swetry z kaszmiru?

Jak pielęgnować swetry z kaszmiru?

Kaszmir to szlachetny materiał, który jest pozyskiwany z puchu wyczesywanego z sierści kozy kaszmirskiej. To właśnie dlatego wymaga on niezwykle delikatnej i rozważnej pielęgnacji. Aby móc cieszyć się nim długie lata, musisz pamiętać o kilku zasadach. Przeczytaj, jak prać ubrania z kaszmiru. Dowiedz się, w jaki sposób suszyć kaszmirowe swetry i jak najlepiej je przechowywać.

Dlaczego kaszmir jest tak delikatny?

Kaszmir jest niezwykle ekskluzywną tkaniną – pozyskuje się go z sierści kozy kaszmirskiej, której otrzymanie jest bardzo pracochłonne. Wysoka cena kaszmiru uzasadniona jest także niewielką wydajnością tego materiału ‒ z sierści jednej kozy można bowiem zrobić jedynie dwa kaszmirowe swetry lub cztery szaliki rocznie.

Kaszmir charakteryzuje się bardzo cienkimi włóknami o grubości 16-18 mikrometrów, dlatego jest wyjątkowo puszysty i delikatny. Ponadto grzeje on nawet 3 razy lepiej niż wełna owcza, jest lekki i przewiewny. Kaszmirowa odzież nie ulega zagnieceniom, a po rozciągnięciu wraca do pierwotnej formy. 

Jak prać ubrania wykonane z kaszmiru?

Kaszmirowe swetry czy szale najlepiej prać ręcznie w zimnej wodzie z dodatkiem płynu do prania wełny lub szamponu dla dzieci. Nie tylko pomoże on w usunięciu plam, ale sprawi też, że tkanina będzie bardziej miękka i przyjemniejsza w dotyku.

Piorąc, nie należy pocierać materiału, ani go ściskać. Całe pranie powinno trwać krótko – około 5 minut. Nadmierne moczenie kaszmiru w wodzie może spowodować wyblaknięcie koloru. Po skończeniu prania, należy delikatnie wycisnąć ubranie, a następnie rozłożyć je na rozpostartym ręczniku, nadając mu właściwy kształt.

Jeśli zdecydujesz się na pranie kaszmiru w pralce, ustaw tryb prania ręcznego lub włóż ubranie do poszewki na poduszkę i ustaw tryb prania zimnego w 20 stopniach.

Jak dbać o kaszmir na co dzień?

Jeśli chcesz, by twoje ubrania z kaszmiru nawet po latach wyglądały jak nowe, musisz pamiętać o ich goleniu. Każdy sweter wykonany z tego materiału będzie się kulkował. Mechacenie będzie najbardziej widoczne w miejscach tarcia – pod pachami, przy mankietach i z boku, gdzie nosimy przewieszoną przez ramię torebkę. Zakup golarki do ubrań to niewielki wydatek, a z pewnością poprawi wygląd twoich ubrań,

W jaki sposób prasować kaszmir? Należy pamiętać, że jest on materiałem wrażliwym na gorące temperatury, dlatego najlepiej nie prasować go tradycyjnym żelazkiem. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się parownica do prasowania. Inny sposób prasowania kaszmiru zakłada użycie stacji do prasowania, która pozwala na prasowanie ubrań w pionie, pod różnymi kątami. Jeśli zdecydujesz się na prasowanie tradycyjnym żelazkiem, na sweter czy szal połóż ręcznik lub ściereczkę, która zabezpieczy materiał przed ciepłem.

Jak przechowywać swetry z kaszmiru?

Kaszmir należy zawsze składać i przechowywać na półce. Jeśli go powiesimy, może stracić fason – trzeba na to uważać szczególnie w przypadku ciężkich zimowych swetrów. Ubrań nie powinno się przechowywać zbyt ciasno, ponieważ im ciaśniej, tym większe ryzyko pojawienia się moli. A mole kochają kaszmir.

Żeby zapobiec ich pojawieniu się, przed włożeniem ubrania do szafy, należy się upewnić, czy jest już całkiem suche. Możemy je również umieścić w zamykanym na suwak woreczku, a dla dodatkowej ochrony zawiesić w szafie zawieszkę antymolową. Również wietrzenie wełnianych rzeczy przed powieszeniem w szafie pomaga zapobiec panoszeniu się moli, które bardzo lubią wilgotną i zapoconą wełnę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz