Materiał Partnera

Jak pielęgnować drzewa, by zachować je w dobrym stanie?

Jak pielęgnować drzewa, by zachować je w dobrym stanie?

Potężny dąb, wiotka brzoza czy owocodajna wiśnia – wszystkie drzewa potrzebują odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, aby wyglądały naprawdę efektownie. Warto poznać tajniki opieki nad największymi kolosami wśród roślin. Przycinanie i ochrona podczas prac budowlanych mogą bardzo korzystnie wpłynąć na ich piękny wygląd i pomogą zachować długowieczność.

Umiejętne przycinanie

Przycinanie pozwala kontrolować zdrowie drzew oraz wspomaga ich rozrastanie. Najlepszym okresem na ten zabieg jest wczesna wiosna, kiedy miną już przymrozki, ale jeszcze nie rozpocznie się zawiązywanie liści. Pielęgnacja drzew polega w tym wypadku przede wszystkim na pozbyciu się obumarłych części nadziemnych. Przycięcie obejmuje usunięcie suchych i uszkodzonych gałęzi. Skorygować można także koronę, pozbywając się pędów zniekształcających drzewo, czyli zbyt wybujałych lub wrastających do wewnątrz. W ten sposób można osiągnąć wybraną formę. Ponadto w przypadku drzew owocowych, przycięcie gałęzi ułatwia dostęp do światła, co pozwala owocom na szybsze dojrzewanie. Ranę po takim zabiegu można zabezpieczyć środkiem przeciwgrzybicznym.

To dodatkowo sprzyja zdrowiu drzewa. Przycinanie drzew nie należy do prostych zabiegów, dlatego warto powierzyć to zadanie ekspertom z firmy Ar-Las. Nieumiejętne wykonanie zabiegu może okazać się bardziej szkodliwe niż niewykonanie go wcale. Nie należy wycinać zbyt dużej liczby gałęzi, warto zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniego pokroju i symetrii, powinno się rozważnie wybierać gałęzie, które mają zostać usunięte. Niedopuszczalne jest wykonywanie cięć na płasko.

Pielęgnacja i ochrona drzew podczas budowy

W trakcie prac budowlanych drzewa są narażone na liczne uszkodzenia mechaniczne. Wszystko dlatego, że transport wody i składników odżywczych odbywa się bezpośrednio pod wierzchnią warstwą kory. Najmniejsze obicie może spowodować uszkodzenie tej transmisji i powolne obumieranie. Istnieje więc szereg zabiegów, które zapewniają ochronę przed uszkodzeniami drzew na czas wykonywania prac. Przede wszystkim należy osłonić pnie za pomocą tkaniny jutowej lub mat słomianych albo trzcinowych. Zdecydowanie nie powinno się wycinać korzeni, konarów lub gałęzi, które przeszkadzają w robotach budowlanych. W wyniku takiego działania łatwo może dojść do zakażenia grzybicznego, a nawet przewrócenia się drzewa. Takie zabiegi powinni wykonywać jedynie specjaliści. Wykopy wokół drzewa powinny odbywać się ręcznie, a korzenie powinno się okryć.

Opracowanie:
Tros 18B
tel. 503 449 423
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz