Artykuł sponsorowany

Jak otrzymać odszkodowanie za błędy lekarskie?

Jak otrzymać odszkodowanie za błędy lekarskie?

Choć błąd w sztuce lekarskiej nie jest sprecyzowany w żadnej ustawie, w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanym nieodpowiednim leczeniem, pacjent ma prawo do zadośćuczynienia. Można pozwać zarówno lekarza, jak i cały szpital. W przypadku śmierci pacjenta o odszkodowanie mogą również ubiegać się jego spadkobiercy. W jaki sposób możemy dochodzić swoich praw, kiedy lekarz popełni błąd?

Błędem w sztuce lekarskiej możemy nazwać czynność wykonaną przez lekarza w zakresie diagnostyki lub leczenia, która jest niezgodna z wiedzą medyczną dostępną dla tego lekarza. Może to być również uszkodzenie ciała będące wynikiem zabiegów leczniczych, wykonanych niezgodnie z obowiązującymi zasadami i wiedzą medyczną. Jakie mamy możliwości dochodzenia swoich praw i uzyskania odszkodowania?

Komisje działające przy województwie

Wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych pomagają dochodzić roszczeń związanych z błędami medycznymi. Złożenie wniosku nie jest bezpłatne, ponieważ kosztuje 200 zł, jednak dzięki nim uzyskanie odszkodowania jest znacznie szybsze niż w przypadku wejścia na drogę sądową. Wniosek taki może złożyć zarówno pacjent, jak i spadkobiercy w przypadku jego śmierci. Wniosek należy złożyć w terminie 1 roku od uzyskania wiedzy o możliwych powikłaniach spowodowanych nieprawidłowym leczeniem, nie później jednak niż 3 lata od zaistnienia tego faktu.

Zawarcie ugody pozasądowej

Zanim wstąpimy na drogę sądową warto spróbować wystosować wniosek o zawarcie ugody. Każda placówka medyczna musi posiadać ubezpieczenie – możemy więc skierować pisemne żądanie bezpośrednio do konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli ubezpieczyciel zaproponuje nam za małą kwotę lub całkowicie odrzuci nasze roszczenia możemy skierować sprawę na drogę sądową.

Sprawa cywilna w sądzie

Pozew składamy do sądu właściwego dla siedziby pozwanego podmiotu. W zależności od kwoty, którą podamy w pozwie sprawą zajmuje się sąd rejonowy lub okręgowy – mówi prawnik z Wielkopolskiego Biuro Dochodzenia Odszkodowań w Poznaniu – Jeżeli wartość przedmiotu sporu wynosi do 75 tysięcy sprawą zajmuje się sąd rejonowy, jeżeli roszczenie przewyższa tę kwotę wniosek należy złożyć w sądzie okręgowym.

Sąd może przyznać poszkodowanemu zadośćuczynienie pieniężne, dodatkowo jeśli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo pracę lub zwiększyły się jego potrzeby i pogorszyły się warunki życiowe – także rentę.

Niezależnie od wyboru ścieżki dochodzenia roszczeń warto pamiętać, by kompletować wszelkie niezbędne dokumenty – wyniki badań, wypisy ze szpitala, zalecenia dalszego leczenia. Mogą być one przydatne w celu udowodnienia winy i otrzymania odszkodowania za błędy lekarskie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz