Materiał Partnera

Jak orteza wpływa na staw kolanowy?

Jak orteza wpływa na staw kolanowy?

Orteza to produkt medyczny służący do unieruchamiania kończyn. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ortez, przystosowanych do nadgarstków, stawów skokowych lub kolanowych, barków, czy na opadające stopy. Obecnie często stosuje się je, jako lżejszy zamiennik gipsu. Ortezy wydają się być szczególnie znaczące podczas problemów ze stawem kolanowym. Jakie efekty przynosi noszenie ortezy w tym miejscu?

Orteza nowoczesną alternatywą dla gipsu

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na radzenie sobie ze złamaniami, zwichnięciami, czy skręceniami był gips. Niestety, miał on bardzo wiele wad. Jego długotrwałe noszenie mogło doprowadzić do maceracji skóry, czyli zwilgocenia i rozpulchnienia jej zewnętrznej warstwy, a źle założony potrafił uciskać mięśnie i nerwy, co skutkowało ich drętwieniem i utratą czucia w kończynach. Dzięki ortezom możemy uniknąć tych niepożądanych konsekwencji. Są lekkie i unieruchamiają staw w bezpiecznej dla niego pozycji, umożliwiając szybką regenerację. Nie obciążają mięśni i nie ściskają ich nadmiernie. Ponadto utrzymują stawy w jednej, optymalnej temperaturze, co wspomaga krążenie krwi. Kolejną kwestią, w której ortezy są lepsze od gipsu, jest możliwość ich zdejmowania i zakładania, co ułatwia utrzymanie higieny.

Wpływ ortezy na staw kolanowy

Ortezy kolana pomagają regulować zakres ruchu stawu i ułatwiają utrzymanie go w odpowiedniej pozycji. Ograniczają niepotrzebne ruchy skrętne, chroniąc więzadła krzyżowe wraz z łąkotkami przed ich zerwaniem. Stosuje się je w wielu sytuacjach.

Ekspert firmy rehamed.com.pl twierdzi, że: „Ortezy często polecane są sportowcom, którzy wracają po kontuzji do zdrowia. Znacznie skracają czas rekonwalescencji i umożliwiają szybki powrót do aktywności. Zakładane są również po operacjach kolana, a także przy urazach związanych z zerwaniem więzadeł. Sprawdzają się także przy zwyrodnieniach stawu kolanowego pochodzenia urazowego bądź naturalnego eksploatowania rzepki.”

Jak dobrać odpowiednią ortezę?

Ortezy stawu kolanowego dzieli się na sportowe, jednoszynowe, dwuszynowe, pooperacyjne, z regulacją ruchomości i na opaski elastyczne. Dopasowuje się je do urazu i stopnia jego zaawansowania. Aby dobrać odpowiedni model konieczny jest kontakt z lekarzem. Specjalista wybierze odpowiedni sprzęt, dostosowany do naszego schorzenia oraz cech indywidualnych. Droższe sprzęty są bardziej nowoczesne i często wodoodporne, dzięki czemu nie musimy ich zdejmować podczas kąpieli. Zakup takiej ortezy to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Możliwe są jednak dofinansowania na sprzęt medyczny z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz