Artykuł sponsorowany

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Efektem życiowych błędów lub sytuacji losowych często jest niewypłacalność. Osoby, które nie mogą uregulować swoich długów, korzystając z własnego majątku, mają prawo ogłosić upadłość konsumencką. Istotą bowiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oddłużenie dłużnika. Prawo złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przysługuje osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (konsumentowi). Ze względu zaś na to, że cała procedura odbywa się na drodze sądowej, współpraca z prawnikiem może okazać się niezbędna.

Po co zgłasza się upadłość konsumencką?

Wobec osoby, która zalega z regulowaniem swoich zobowiązań finansowych, wszczynane jest postępowanie egzekucyjne. Znany jest też problem wpadania w tzw. spiralę długów, kiedy kolejnym kredytem chce się pokryć wcześniejsze zobowiązania wobec wierzycieli prywatnych i instytucji. Osoby trwale niezdolne do ich regulowania zgłaszają upadłość konsumencką, aby zaspokoić należności i zostać zwolnionym z dalszej odpowiedzialności finansowej. Jednocześnie, tracą one prawo do swobodnego dysponowania swoim, a majątkiem, który z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej staje się „masą upadłości”. Sąd zaś wdraża rozwiązania, które mają na celu:

  • zakończenie działań windykacyjnych i wezwań przesądowych do spłaty,
  • zatrzymanie naliczania odsetek,
  • zaplanowanie sposobu, systemu i wysokości spłat wobec wierzycieli, możliwość zawarcia ugody z nimi, rozłożenie spłat na raty lub ich umorzenie.

Dlaczego warto współpracować z prawnikiem?

Zazwyczaj postępowanie oddłużające jest stresujące i wymaga znajomości swoich praw oraz obowiązków. Współpraca z prawnikiem ułatwia przejście przez wszystkie procedury. Prawnik reprezentuje klienta, przygotowuje wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, pomaga w odzyskaniu długów oraz zgłaszaniu wierzytelności. Jego wsparcie jest istotne zwłaszcza na etapie opracowywania i wdrożenia planu naprawczego. Po zapadnięciu postanowienia sądowego majątek przechodzi w ręce syndyka i to on zajmuje się jego likwidacją. Do dyspozycji osoby, która ogłosiła upadłość konsumencką, pozostają zaś środki niezbędne do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz