Materiał Partnera

Jak odróżnić wędlinę tradycyjną od zwykłej?

Jak odróżnić wędlinę tradycyjną od zwykłej?

Wraz z modą na ekologię, pojawiły się w naszych sklepach wędliny oznaczone jako wyrób tradycyjny. Na etykiecie jest napisane, że wyrób sporządzono według tradycyjnych receptur, że bez konserwantów i tak dalej. Ale skąd mamy mieć pewność, że to akurat są wędliny smaczne i zdrowe? Że słowo tradycyjna nie jest ujęte w cudzysłów, że to nie jest tylko nazwa, lecz naprawdę cecha danej wędliny? W tym artykule spróbujemy podpowiedzieć, jak je odróżnić.

Z czego powinna składać się dobra wędlina?

Nie ma się co oszukiwać, większość wędlin w sklepach mięsnych, czy na stoiskach mięsnych w marketach to produkty wytwarzane przemysłowo. Nawet jeśli nazywają się wędlinami tradycyjnymi, to istnieje duża szansa, że takie nie są. A o tym, co można znaleźć w przemysłowo wytwarzanej wędlinie, powstało już tyle opowieści, że szkoda je nawet przytaczać. Dawniej, przed 2003 rokiem, wiadomo było, że aby uznać wyrób za prawdziwą wędlinę, na 1 kg wędliny musiało zostać przeznaczone przynajmniej 0,8 kg mięsa, a najlepiej, jeśli było go powyżej 1 kg. Normy europejskie, które obowiązują teraz są, niestety, znacznie mniej rygorystyczne. Ale wciąż na etykiecie musi być napisane, co zostało użyte do wyrobu wędliny. Na przykład kiełbasy i szynki produkowane w masarni Etna zawierają mięso w ilości aż 1,4 kg na 1 kg wędliny oraz przyprawy. Bo nic więcej nie jest potrzebne do wyprodukowania wędliny chłopskiej z gospodarstwa rolnego. Aby wędlina wytrzymała transport i była odporna na rozwój trującego jadu kiełbasianego stosuje się peklowanie solą Kłodawską z dodatkiem soli peklowej i saletry, a następnie pakowanie próżnowe. Natomiast jeśli czytając etykietę natkniecie się na produkty takie jak soja, skrobia i temu podobne, to jasna informacja, że dana wędlina jest z gatunku tak zwanych „wysoko wydajnych”, czyli po prostu zawierających niewiele mięsa, a za to dużo wypełniaczy.

Doskonałe wyroby mięsne na polskie stoły

Wędliny wytwarzane według tradycyjnych receptur można dostać w każdym regionie polski. Ich produkcją zajmują się zwykle małe zakłady mięsne, które składniki pozyskują z pobliskich gospodarstw rolnych, lub z własnego gospodarstwa, stawiających na ekologiczny chów bydła i trzody, w tym karmienie paszami wyprodukowanymi w gospodarstwie. Dzięki temu boczki chłopskie i polędwice, kiełbasa polska, kiełbasa biała czy kabanosy mają niepowtarzalny smak i aromat. Do wyrobu wędlin używa się przypraw i ziół, a tradycyjne masarnie wyposażone są w piece i wędzarnie najwyższej jakości, opalane drewnem olchowym i czereśniowym, gwarantujące powstanie wysokiej klasy produktów. Są one często sprawdzane i poddawane analizom, choćby podczas różnego rodzaju plebiscytów czy targów, gdzie zakłady produkujące daną wędlinę otrzymują certyfikaty i nagrody. Te zakłady produkują zarówno wędliny wieprzowe, jak i wędliny drobiowe takie jak pieczony filet z indyka czy polędwica z kurczaka. Warto postawić na polską tradycję wędliniarską.

Opracowanie:
Uchanie, Partyzantów 17
tel. 608 656 716
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz