Materiał Partnera

Jak odpowiednio dbać o klimatyzację w domu?

Jak odpowiednio dbać o klimatyzację w domu?

Domowa klimatyzacja jest coraz częściej stosowana w Polsce, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Żeby uzyskać czyste, chłodne i pozbawione alergenów powietrze, warto zadbać o klimatyzację już podczas jej zakładania. Wiele niedoświadczonych osób świadczących usługi instalacji klimatyzacji pomija istotne kroki, gwarantujące prawidłowe jej funkcjonowanie.

Popularne rodzaje domowej klimatyzacji

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje klimatyzatorów – przenośne oraz typu split. Te pierwsze są wygodne, gdyż nie wymagają specjalistycznej instalacji. Decydując się na klimatyzatory split, nazywane również rozłącznymi, warto powierzyć montaż profesjonalnej firmie. Nie jest on łatwy, gdyż całość składa się z trzech podstawowych elementów: jednostki zewnętrznej (centralny agregat z pompą i skraplaczem), jednostki wewnętrznej (filtr, parownik, wentylator), które połączone są ze sobą za pomocą odizolowanego przewodu. Wśród najczęściej stosowanych klimatyzatorów rozłącznych w domach mieszkalnych znajdują się ścienne lub podsufitowe. Ze względu na konieczność instalacji przewodu, warto podjąć decyzję o klimatyzacji już podczas rozpoczęcia budowy. Doświadczony instalator po wstępnej rozmowie oraz obejrzeniu obiektu pomoże klientowi dobrać optymalny rodzaj i moc klimatyzatora.

Najczęściej popełniane błędy w zakładaniu klimatyzacji

Powierzając instalację niedoświadczonej osobie, można narazić się na spore straty finansowe. Odpowiednie dbanie o klimatyzację jest utrudnione, kiedy zostanie ona założona w niewłaściwy sposób. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy zamiast wybrać profesjonalną firmę, taką jak np. Klima-Technik, decydujemy się zaufać niezarejestrowanym fachowcom znalezionym w sieci lub członkom rodziny, stawiającym swoje pierwsze kroki w instalacji.

Częstym błędem jest złe umiejscowienie obu jednostek. Szczególnie ważny jest montaż klimatyzacji w takich miejscach, aby bez problemu zawsze mógł dostać się do niej serwisant. Zdarza się również, że przewód łączący obie jednostki zostanie podczas instalacji uszkodzony, co skutkuje utratą szczelności, a tym samym skuteczności urządzenia (w przypadku pęknięcia przewodu, często konieczne jest kucie całej ściany, aby odnaleźć i wyeliminować nieszczelność). Trzeba też zwracać szczególną uwagę na odpowiednie założenie instalacji skroplinowej, gdyż jej nieprawidłowe połączenie z kanalizacją skutkuje wydobywaniem się brzydkiego zapachu z nadmuchu.

Jak odpowiednio dbać o klimatyzację?

W zanieczyszczonym lub nieszczelnym urządzeniu gromadzą się niebezpieczne dla zdrowia bakterie, wirusy oraz grzyby, które są przyczyną chorób układu oddechowego. Z tego powodu ważne jest, aby odpowiednio dbać o czystość klimatyzatora. Choć większość czynności można wykonywać samodzielnie po wcześniejszych instrukcjach udzielonych przez specjalistę podczas montażu, warto od czasu do czasu poddać urządzenie fachowej kontroli stanu technicznego i odgrzybieniu. Nie należy zaniechać także codziennych, rutynowych czynności, takich jak oczyszczanie jednostki wewnętrznej za pomocą miękkiej szmatki i delikatnych, niedrażniących detergentów. 

Opracowanie:
Nowa Wieś, Różana 15
tel. 604 850 860
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz