Materiał Partnera

Jak ocenić jakość montażu okien w domu

Jak ocenić jakość montażu okien w domu

Zatrudniając firmę wykonującą montaż okien oczekujemy profesjonalizmu i dobrze wykonanej pracy. Czy jednak wiemy jak ją zweryfikować? W tym artykule przedstawimy krótką listę elementów, na które warto zwrócić uwagę oceniając pracę fachowców. Do weryfikacji nie są wcale potrzebne specjalistyczne narzędzia i umiejętności. Podpowiemy Wam jak zrobić to „domowymi” metodami.

Elementy montażowe

W pierwszej kolejności warto sprawdzić solidność mocowania ramy okiennej. W tym celu należy zweryfikować czy elementy mocujące (kotwy, dyble, śruby lub konsole montażowe) są rozmieszczone 15 cm od narożników wewnętrznej części ościeżnicy. Odległość między mocowaniami powinna wynosić maksymalnie 50 cm.
Kolejnym ważnym elementem montażowym jest listwa podparapetowa lub stosowane zamiennie klocki nośne, które powinny być rozmieszczone co 50 cm. Elementy te nie mogą wystawać poza ościeżnicę okna. Jeśli rama okienna „stoi” na samej pianie oznacza to poważny błąd montażowy.
Przy okazji należy także sprawdzić tzw. kliny stabilizujące. Są one montowane po przekątnej. Nie powinny wystawać poza obrys ościeżnicy. Nie można ich też montować we wszystkich czterech narożnikach. Kliny pozwalają na zachowanie odpowiedniej geometrii okna.
Istotnym elementem są także przerwy dylatacyjne, których szerokość powinna wynosić 15-25 mm. Występują one z każdej strony okna, między ościeżnicą a ościeżą.

Oceniając jakość montażu warto także sprawdzić czy piana montażowa szczelnie wypełnia przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a ościeżą. Nie można jednak zapomnieć, że jej głównym zadaniem jest uszczelnienie okna. Piana nie może stanowić elementu mocującego.

Parametry okna

Używając poziomicy należy sprawdzić piony i poziomy w każdej płaszczyźnie. Odchyły przekraczające na metrze bieżącym 2 mm można traktować jako błąd w montażu. Za pomocą poziomicy trzeba także sprawdzić czy rama we wszystkich płaszczyznach jest idealnie prosta. Odchyły w tym przypadku mogą sięgać nie więcej niż 1-2 mm. Większa wartość może świadczyć o zbyt mocnym zamontowaniu wkrętów, co prowadzi do wykrzywienia ramy.
Weryfikacja geometrii okna polega na wizualnym sprawdzeniu czy krawędzie skrzydła są ustawione równolegle do krawędzi ościeżnicy. Aby potwierdzić weryfikację „na oko” warto także obliczyć długość przekątnej i zmierzyć, czy obie przekątne okna mają identyczny wymiar.” – radzi Krzysztof Szloński, właściciel firmy zajmującej się profesjonalnym montażem okien.
Ostatnim etapem, o jakim nie wolno zapomnieć, jest sprawdzenie czy wszystkie funkcje okna działają prawidłowo. Jeśli wyczuwamy, że elementy trą o siebie lub mechanizmy nie działają płynnie, to znak, że okno wymaga regulacji.
Nieprawidłowo zamontowane okna, poza trudnościami z otwieraniem i zamykaniem, powodują straty ciepła w domu oraz nieprawidłową cyrkulację powietrza.
A to może w przyszłości generować dodatkowe koszty. Dlatego warto zlecić montaż okien profesjonalistom, którzy mają w tej kwestii wiedzę oraz doświadczenie.

Opracowanie:
Czaplinek, Bolesława Chrobrego 8
tel. 697 794 533
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz