Artykuł sponsorowany

Jak napisać umowę najmu — najważniejsze informacje

Jak napisać umowę najmu — najważniejsze informacje

Wiele osób wynajmujących mieszkania korzysta z gotowych wzorów umów. Z pewnością jest to łatwiejsze i wygodniejsze niż pisanie umowy od zera. Nie ma też w tym nic dziwnego, gdyż prawo potrafi być naprawdę zawiłe i niezrozumiałe. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób napisać dobrą umowę najmu. Należy wiedzieć, jakie informacje powinny zostać w niej zawarte. Nie można polegać na gotowych szablonach, gdyż nie są idealne.

Czym jest umowa najmu?

Na początku warto przedstawić, jak to wygląda od strony prawnej. W przypadku umowy najmu osoba wynajmuje przedmiot najmu najemcy na czas oznaczony lub nieoznaczony, w zamian za ustalone wynagrodzenie w postaci czynszu, płaconego przez najemcę.

Kluczowe elementy umowy

Przygotowanie prawidłowo skonstruowanej umowy najmu może wydawać się trudne, gdy robi się to po raz pierwszy. Oczywiście można wybrać drogę na skróty i zdecydować się na konsultacje prawne, gdzie prawnik zajmie się wszystkim od A do Z. Jednak warto poświęć czas na napisanie dokumentu samemu. Należy przy tym pamiętać, że w każdej umowie najmu powinny znaleźć się zapisy takie jak:

  • miejsce i data umowy,
  • strony umowy najmu (dane osobiste każdej ze stron),
  • czas trwania umowy,
  • opis lokalu (stan techniczny i wyposażenie),
  • wysokość czynszu i sposób rozliczania,
  • dodatkowe koszty,
  • kaucja zabezpieczająca,
  • warunki wypowiedzenia,
  • prawa i obowiązki stron,

Oczywiście jak w przypadku każdej umowy nie może zabraknąć także podpisów każdej ze stron. Natomiast sam dokument powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach.

Ważne wskazówki

Zawsze trzeba pamiętać o tym, że idealna, a zarazem uniwersalna umowa nie istnieje. Nawet korzystając z przygotowanego wzorca, trzeba dostosować wszystkie zapisy do konkretnej sytuacji. W umowie należy także zawrzeć wszelkie dodatkowe ustalenia, gdyż jest to jedyny sposób, aby zabezpieczyć się przed nieprzyjemnościami, które w branży nieruchomości nie są wcale rzadkością. Dobra umowa najmu mieszkania nie powinna zostawiać żadnych kwestii niewyjaśnionych.

Częstym problemem jest podnajmowanie mieszkań przez lokatorów, bez zgody właściciela. Można temu zapobiec, zastrzegając w umowie, że podnajem oraz wymiana są niedozwolone. Ponadto warto spisać dane wszystkich osób, które będą mieszkać w wynajętym mieszkaniu.

Osoby, które wynajmują lokale, stosują także inne praktyki, które znacząco ułatwiają im życie. Przede wszystkim warto udokumentować na zdjęciach stan urządzeń, które znajdują się w mieszkaniu. Można dołączyć je do dokumentu w formie załącznika.

Sprawdź, czy umowa jest poprawna

Gotowa umowa powinna być zrozumiała dla każdej ze stron i wyjaśniać najważniejsze kwestie. Ponadto nie może zawierać żadnych błędów ortograficznych. Wynajmując mieszkanie, należy zadbać przede wszystkim o to, aby dokument było swoistym zabezpieczeniem i chronił przed nieoczekiwanymi sytuacjami.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów. Kancelaria Radcy Prawnego Witold Modzelewski z pewnością dokładnie sprawdzi umowę najmu i przeanalizuje wszystkie zawarte w niej informacje. Doświadczony prawnik poprawi zapisy, które będą tego wymagać i zaproponuje ewentualne zmiany. Nie trzeba obawiać się także o koszty takiej analizy dokumentu, gdyż ceny są naprawdę atrakcyjne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz