Artykuł sponsorowany

Jak należy przygotować powierzchnię blacharską do lakierowania?

Jak należy przygotować powierzchnię blacharską do lakierowania?

Wyposażenie blacharni jest bardzo ważne i ma ścisły związek z technologią stosowaną przy naprawie blacharskiej samochodu. Można tu wyróżnić kilka etapów naprawy, które powinno się wykonywać na wydzielonych stanowiskach, albo nawet w wydzielonych pomieszczeniach. Stanowiska te, lub pomieszczenia, muszą być wyposażone w odpowiedni sprzęt i narzędzia umożliwiające sprawne wykonanie naprawy i obróbki blacharsko-lakierniczej.

Etapy przygotowania powierzchni blacharskiej przed naprawą lakierniczą

Aby prawidłowo wykonać naprawę blacharską pojazdu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie blach, w tym ich powierzchni. W zakładzie blacharsko-lakierniczym Profil Auto II najpierw uszkodzone elementy są demontowane, a potrzebny może być także demontaż części nadwozia, podzespołów i części mechanicznych. Niejednokrotnie konieczne jest zdemontowanie również elementów całych i sprawnych, aby ułatwić sobie dostęp do części uszkodzonych, albo aby zapobiec uszkodzeniu tych elementów podczas właściwej naprawy.

Na proces obróbki blacharskiej poprzedzającej naprawę lakierniczą składa się kilka etapów:

  • prostowanie, wyciąganie lub wypychanie wgnieceń,
  • usunięcie starych powłok lakierniczych,
  • wykonanie spawów,
  • szlifowanie spoin,
  • przygotowanie powierzchni pod aplikację szpachlówki,
  • szpachlowanie,
  • szlifowanie szpachlówki,
  • nałożenie podkłady wypełniającego,
  • szlifowanie podkładu wypełniającego,
  • matowienie.

Bardzo ważne jest stosowanie przy szlifowaniu urządzeń przystosowanych do odsysania pyłów szlifierskich, które podłączone są do systemu odsysania. Może to być zarówno stacjonarna turbina odsysająca, jak i stanowisko z odkurzaczem mobilnym. Chodzi o to, by usunąć pyły powstające w procesie szlifowania, które nie tylko powodują wystąpienie błędów lakierniczych, ale też powodują wzrost temperatury szlifowanej powierzchni w trakcie procesu i są po prostu szkodliwe dla zdrowia.

Jakie narzędzia i urządzenia stosowane są w warsztacie blacharskim?

Naprawa blach samochodowych może dotyczyć prostowania i wyciągania wgnieceń blach poszycia zewnętrznego, które wymagają też zabezpieczenia antykorozyjnego. Mogą to też być poważne naprawy wymagające wyciągania i ustawiania konstrukcji nadwozia, które wykonuje się na ramach. Z ramą powinien być związany elektroniczny system pomiaru geometrii nadwozia. Obsługa ramy wymaga zachowania strefy bezpieczeństwa wokół urządzenia, aby uniknąć zagrożenia związanego z możliwością zerwania lub uszkodzenia urządzenia ciągnącego.

Usuwanie powłok lakierniczych odbywa się z zastosowaniem szlifierek. W tym etapie obróbki blacharskiej chodzi przede wszystkim o efektywność i szybkość, a nie o uzyskanie dobrej jakości powierzchni, stosuje się zatem urządzenia do obróbki zgrubnej. Kolejne etapy nakładania warstw szpachlówki i wypełnienia wymagają obrobienia tych uzupełnień stosując narzędzia zapewniające coraz lepszą jakość uzyskanej powierzchni. Szczególnie ostatni etap matowania pod cieniowanie wymaga zastosowania narzędzi zapewniających dużą dokładność obróbki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz