Materiał Partnera

Jak należy poprawnie ułożyć kostkę brukową?

Jak należy poprawnie ułożyć kostkę brukową?

Kostka brukowa jest popularnym sposobem na wykończenie ścieżek wokół domu i ogrodowych. Przed przystąpieniem do realizacji zadania trzeba przede wszystkim dobrać grubość materiału. Wszystko uzależnione jest od warunków eksploatacyjnych. Mniejsze obciążenia pozwala na wybranie delikatniejszej konstrukcji. Zasadnicze znaczenie ma także zainwestowanie w odpowiedni wzór i kolor. Warto poznać zasady związane z ułożeniem kostki brukowej.

Prace ziemne

Kostka brukowa wymaga przeprowadzenia prac ziemnych. Ich głębokość uzależniona jest od przewidywanego obciążenia. W przypadku chodników wystarczy od 15 do 20 cm, natomiast przy dużym ciężarze powinno to być minimum 50 cm. Dno wykopu musi odpowiadać powierzchni łącznie ze spadkami. Mają one bardzo duże znaczenie w procesie odprowadzania wody. Na dużych terenach używa się właściwie wyprofilowane spadki. Wykorzystuje się struktury odwodnienia liniowego w formie korytek betonowych.

Jak wzmocnić podłoże przed ułożeniem kostki?

Koniecznie trzeba zadbać o solidną podbudowę. Na początku trzeba usunąć humus. W dalszej kolejności należy rozdrobnić nawierzchnię z użyciem kultywatora bądź glebogryzarki. Przed wiązaniem powierzchnia powinna być zagęszczona zagęszczarką. Do wzmocnienia podłoża używa się jeden worek cementu na 5 metrów kwadratowych terenu.

Z jakich struktur składa się warstwa podbudowy?

Warstwa podbudowy złożona jest z wilgotnego piasku i cementu. Elementy należy wymieszać na głębokość blisko 15 cm. Powierzchnia musi być wyrównana i zagęszczona. Ze względu na zmiany poziomów, do których dochodzi, po zagęszczeniu podkładu należy pamiętać o tym, żeby warstwa podkładowa była wyższa o 1-2 cm – informuje pracownik firmy Sko-Bud, która świadczy budowlane usługi brukarskie.

W jaki sposób układać kostkę brukową?

Elementy kostki brukowej muszą ciasno przylegać do siebie. Przy realizacji zadania warto użyć 3 palet równocześnie. W razie konieczności przycięcia skrajnych elementów należy zastosować szlifierkę z diamentową tarczą, bądź specjalnej gilotyny. Całość należy docisnąć do podłoża. W tym celu pomoże wibrator powierzchniowy z gumową nakładką. Uda się dzięki temu usunąć nierówności. Zastosowanie piasku dodatkowo klinuje kostkę. W celu zabezpieczenia można zastosować specjalny impregnat.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz