Materiał Partnera

Jak mądrze dobrać sprzęt snowboardowy? Porady i wskazówki

Jak mądrze dobrać sprzęt snowboardowy? Porady i wskazówki

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze snowboardem i nie jesteś pewien, czy staniesz się pasjonatem tego sportu, być może nie czujesz potrzeby zakupu własnego sprzętu. I nie musisz tego robić – deskę możesz równie dobrze wypożyczyć. Ale jeśli wolisz posiadać swój indywidualnie dobrany i sprawdzony sprzęt, nic nie stoi na przeszkodzie. Zanim go jednak wybierzesz, pamiętaj o kilku zasadach.

Deska snowboardowa

Jeśli wcześniej wypożyczałeś deskę, to pewnie miałeś okazję wypróbować różne rodzaje. Być może dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać konkretny model. Na co warto zwrócić uwagę? Zastanów się, na jakim stylu jazdy Ci zależy. Jeśli nie jesteś pewien, wybierz uniwersalną deskę, która umożliwi Ci spróbowanie kilku stylów.

Ważna jest też długość deski. Krótkie dobrze sprawdzają się dla tych, którzy lubią Freestyle. Długich używa się do szybkiej jazdy. Najbardziej uniwersalne są deski średniej długości. Długość deski zależy od wzrostu i wagi jej użytkownika. Istotna jest też szerokość deski, którą wybiera się w oparciu o rozmiar buta i wagę snowboardzisty.

Kolejnym kryterium jest ślizg, czyli właściwość deski odpowiadająca za to, jak łatwo będzie rozpędzić się na desce. Jak wyjaśnia pracownik sklepu Boardslide Kraków:  w zależności od preferencji i budżetu klienci mogą wybierać między ślizgami wykonanymi w różnej technologii, np. między ślizgiem: grafitowym, spiekanym lub tłoczonym. Jeśli chodzi o ceny, początkującym snowboardzistom poleca się deski kosztujące mniej niż 1000 zł. Bardziej zaawansowani mogą zdecydować się na deski w przedziale cenowym 1000-2000 zł. To prawda, że wraz ze wzrostem ceny rośnie jakość produktu, ale jeśli jeszcze nie do końca wiesz, jak obchodzić się z deską, lepszy model Ci w tym nie pomoże.

W sklepach ze sprzętem snowboardowym często są zatrudnieni wykwalifikowani pracownicy, dlatego jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie krępuj się spytać o radę.

Buty

Buty snowboardowe powinny być idealnie dopasowane do stopy użytkownika. Trzeba wziąć pod uwagę, że podczas jazdy na desce powinno się nosić skarpety specjalnie przeznaczone do snowboardu. Buty po jakimś czasie się rozbijają, dlatego dobrym pomysłem może być wybranie nieco mniejszego rozmiaru. Nie należy jednak przesadzać – na dłuższą metę za małe buty na pewno będą niekomfortowe. Po zawiązaniu buta, pięta nie powinna odrywać się od podeszwy, a palce muszą znajdować się jak najbliżej końca wkładki.

Duże znaczenie ma też sztywność obuwia – im większa, tym mniejsze ryzyko kontuzji. Warto pochodzić trochę w butach zaraz po przymierzeniu ich. To znacznie ułatwi ocenę dopasowania ich do stopy sportowca.

Wiązania

Wiązania są po to, aby przymocować buty snowboardzisty do deski. Powinny być dopasowane do reszty sprzętu. Właściwe wykonanie tego zadania zmniejsza ryzyko kontuzji sportowca. Po zapięciu buta w wiązaniu, pięta powinna być unieruchomiona, a cała stopa nie może mieć zbyt dużego luzu. Im lepiej dopasowane wiązania, tym większa kontrola jazdy, a co za tym idzie – bezpieczeństwo.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz