Artykuł sponsorowany

Jak leczyć zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka? Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy Klasztorze Franciszkanów

Jak leczyć zaburzenia integracji sensorycznej u dziecka? Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy Klasztorze Franciszkanów

Integracja sensoryczna jest procesem, w którym mózg analizuje docierające ze środowiska i ciała sygnały, a następnie wysyła odpowiednią reakcję na nie. Podstawowe zmysły, które odpowiadają za jej prawidłowy rozwój to dotyk, czucie ciała oraz równowaga. W jaki sposób można wykryć zaburzenia integracji sensorycznej u swojego dziecka i jak je leczyć, aby maluch zaczął prawidłowo się rozwijać? Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy Klasztorze Franciszkanów w Sanoku oferuje zajęcia terapeutyczne dla najmłodszych. Sprawdź szczegóły w dalszej części artykułu!

Charakterystyczne objawy

Nikt nie zna tak dobrze dziecka, jak rodzic, który każdego dnia się nim opiekuje. Do właśnie jego zadaniem jest obserwowanie, czy maluch prawidłowo się rozwija. Wśród najczęstszych objawów świadczących o zaburzeniach integracji sensorycznej można wymienić:

  • nadwrażliwość lub zbyt mała wrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe, dotyk oraz ruch;

  • za wysoki lub bardzo niski poziom aktywności ruchowej;

  • opóźnienie rozwoju mowy;

  • problemy z koordynacją ruchową oraz wzrokowo-ruchową;

  • trudności z koncentracją uwagi i nauką;

  • wybuchowość oraz impulsywność.

Należy pamiętać, że nie zawsze lekkie opóźnienie w rozwoju niektórych czynności może świadczyć o zaburzeniu. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, gdyż bagatelizowanie problemów może je nasilać.

Profesjonalna diagnoza

Odpowiednią diagnozę może postawić tylko specjalista, który doskonale wie, w jaki sposób powinny rozwijać się dzieci. Porównywanie dzieci pomiędzy rówieśnikami nigdy nie zastąpi konsultacji z lekarzem. Po otrzymaniu diagnozy można umówić się na rozpoczęcie terapii u fizjoterapeuty. Czasami okazuje się, że konieczne są nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również pomoc logopedy, a nawet psychoterapeuty lub psychologa dziecięcego – szczególnie w przypadku starczych dzieci, u których pojawiły się znaczne zaburzenia integracji sensorycznej.

Regularne ćwiczenia

Ćwiczenia warto wykonywać zarówno w  przypadku zaburzenia integracji sensorycznej, jak i profilaktycznie, aby jej zapobiegać. Rodzice małych dzieci mogą spotkać się z fizjoterapeutą, który pokaże, w jaki sposób należy spędzać czas z dzieckiem, aby wspomóc jego właściwy rozwój. Zajęcia terapeutyczne organizuje między innymi Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy Klasztorze Franciszkanów. Żeby ćwiczenia były skuteczne, ważne jest, aby były wykonywane systematycznie i we właściwy sposób. Nie powinno się korzystać z internetowych poradników, gdyż na samym początku niezbędna jest pomoc specjalisty, który w razie popełnienia błędu – od razu zareaguje i skoryguje go.

Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy Klasztorze Franciszkanów to miejsce, gdzie dzieci i młodzież zmagający się z różnego rodzaju zaburzeniami rozwoju psychoruchowego znajdą specjalistyczną pomoc. W ramach terapii stosowane są m.in. kinezyterapia, hydroterapia, elektrolecznictwo czy terapia zajęciowa, a cały proces rehabilitacji jest prowadzony pod czujnym okiem wykwalifikowanych specjalistów. W ośrodku tym pomaga się dzieciom i młodzieży z różnego rodzaju chorobami i zaburzeniami neurologicznymi, metabolicznymi oraz wadami genetycznymi i zespołami wad.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz