Artykuł sponsorowany

Jak leczy się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne?

Jak leczy się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne?

Po wyjściu z domu kilka razy cofasz się do drzwi wejściowych, by sprawdzić, czy aby na pewno są zamknięte? A może odczuwasz trudną do pokonania potrzebę robienia porządków, mimo że wszyscy mówią Ci, że Twoje mieszkanie lśni czystością? To mogą być zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD). Statystyki mówią, że cierpi na nie od 2-3% populacji. Osoba, u której zdiagnozowano OCD, doświadcza natrętnych myśli, czynności przymusowych albo jednych i drugich. W jaki sposób leczy się zaburzenia obsesyjno-kompulsywne? Zapraszamy do lektury!

Jakie są przyczyny występowania zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych?

Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę występowania OCD. Tak jak w przypadku innych dolegliwości psychicznych, tak i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne uwarunkowane są wieloczynnikowo. Można powiedzieć, że są one wypadkową czynników środowiskowych, genetycznych, a także biologicznych, jeśli weźmiemy pod uwagę różnice w budowie struktur mózgu, które w mniejszym lub większym stopniu występują u każdego człowieka.

Psycholodzy uważają, że za rozwój zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych odpowiadają również cechy osobnicze takie jak np. ciągłe dążenie do perfekcji czy wysokie aspiracje zawodowe. Wśród najczęściej występujących obsesji specjaliści wymieniają te dotyczące:

  • brudu, bakterii,

  • nieustających wątpliwości (Czy zamknąłem drzwi? Czy wyłączyłam żelazko?),

  • potrzeby symetrii (np. książki muszą stać równo na półce, kubki muszą być ustawione uszami w prawo),

  • agresji.

Jeżeli zaś chodzi o najczęściej występujące czynności natrętne, to dotyczą one m.in. kompulsywnego mycia rąk, liczenia, sprawdzania i potrzeby bycia o czymś zapewnianym. Zarówno obsesje, jak i czynności natrętne wywołują dyskomfort psychiczny i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Tego typu zachowaniom bardzo często towarzyszą również objawy somatyczne, takie jak nadpotliwość, drżenie rąk, biegunka czy zaburzenia mowy.

Metody leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne wymagają wielokierunkowej terapii. Zazwyczaj obejmuje ona indywidualnie dobraną farmakoterapię oraz terapię behawioralną lub behawioralno-poznawczą. Ta ostatnia przynosi najlepsze efekty. Współpraca z psychologiem jest konieczna, by pozbyć się wyuczonych nawyków, schematów myślowych oraz nieprawidłowych reakcji. Wybór poradni psychologicznej nie może być jednak przypadkowy. Warto dokładnie prześledzić ofertę wybranego gabinetu pod kątem kwalifikacji zawodowych i doświadczenia personelu oraz oceny innych pacjentów. Jeśli mieszkasz w Wołominie lub okolicy, możesz skorzystać z pomocy poradni Spokój w Głowie, która cieszy się znakomitą renomą.

Pracują tam specjaliści z pasją, którzy nauczą Cię, jak radzić sobie z ekspozycją na bodźce wywołujące obsesje lub natręctwa. Dzięki rozmowom i ćwiczeniom z psychologiem lepiej poznasz samego/samą siebie, zlokalizujesz źródło swoich problemów emocjonalnych i stopniowo zaczniesz odzyskiwać kontrolę nad swoim życiem. Wpłynie to pozytywnie na każdą jego sferę – rodzinną, społeczną i zawodową. Jednak jest jeden warunek – musisz chcieć sobie pomóc. Zrób pierwszy krok i skontaktuj się z psychologiem z gabinetu Spokój w Głowie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz