Materiał Partnera

Jak karmić zwierzęta domowe, żeby nie szkodzić ich zdrowiu?

Jak karmić zwierzęta domowe, żeby nie szkodzić ich zdrowiu?

Odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Skoro sami dbamy o to, by na naszych talerzach znajdowały się pełnowartościowe posiłki, dostarczające nam odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych, powinniśmy z równą uwagą komponować dietę naszych czworonogów – pamiętajmy jednak, że to, co zdrowe dla człowieka, nie zawsze będzie odpowiednie dla psa lub kota.

Czego unikać?

Kiedyś do misek zwierząt domowych najczęściej trafiały resztki z naszego stołu. Psy i koty zjadały to, co zostało po obiedzie – niestety, taki posiłek nie dostarczał im wszystkich potrzebnych do normalnego funkcjonowania składników odżywczych. Co więcej – resztki w postaci na przykład kości zjedzonego na niedzielny obiad pieczonego kurczaka mogły poważnie zaszkodzić naszemu psu – twarde odłamki kości mogą powbijać się w przełyk, żołądek i jelita zwierzaka. Płytki oddech, kręcenie się w kółko, a nawet zasłabnięcie – to mogą być objawy utknięcia fragmentu kości kurczaka w organizmie zwierzaka. Równie niebezpieczne dla zwierząt są ości ryb – ich także pod żadnym pozorem nie można podawać psom ani kotom.

Właściwy wybór

Jeśli chcemy zapewnić swojemu zwierzęciu domowemu prawidłową dietę, powinniśmy podawać mu specjalną karmę, którą można kupić w sklepie zoologicznym Aqua-Impex Sklep zoologiczno-myśliwski. Wędkarstwo, jeździectwo, artykuły zoologiczne. Specjalne karmy dla zwierząt są skomponowane w taki sposób, by dostarczyć im odpowiedniej ilości białka, tłuszczy i węglowodanów oraz witamin i wszystkich innych składników niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu zwierzęcia. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy karmę suchą i mokrą, a także specjalnie przygotowane dla zwierząt przekąski, które im nie zaszkodzą. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jaką karmę dla naszego zwierzęcia domowego wybrać, o radę możemy spytać weterynarza albo doświadczonego pracownika sklepu zoologicznego. Przy wyborze odpowiedniego pożywienia znaczenie ma rasa, waga i wiek psa. Podobnie jak u ludzi, u zwierząt także pojawiają się różnego rodzaju alergie i nietolerancje pewnych składników pokarmowych, dlatego jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że nie podamy psu lub kotu niczego, co mogłoby mu zaszkodzić, możemy zlecić weterynarzowi wykonanie stosownych badań. Pamiętajmy też o tym, by karma dla naszego zwierzaka była dostosowana do jego trybu życia – inaczej powinno się karmić zwierzęta, które przez cały czas są z nami w domu, a inaczej te, które mieszkają w kojcu na świeżym powietrzu i są w ciągłym ruchu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz