Artykuł sponsorowany

Jak działają pompy do betonu?

Jak działają pompy do betonu?

Beton jest wykorzystywany przy realizacji niemal każdej inwestycji budowlanej czy drogowej. Zarówno jego transport, jak również podawanie w miejscu docelowym wymagają zastosowania specjalistycznych maszyn i pojazdów. Pompy do betonu są niezbędne przy dostarczaniu tego materiału np. na wyższe kondygnacje budynków. Dowiedz się więcej o ich systemie pracy.

Pompy do betonu są nieocenione w przypadku wykonywania prac budowlanych, zwłaszcza tych wykonywanych na wysokościach. Tam, gdzie ludzie mogliby się nie dostać, a inne metody dostarczenia betonu byłyby niemożliwe, pompy sprawdzą się najlepiej. Zapewniają przede wszystkim szybki postęp pracy oraz widocznie zwiększają jej wydajność. Do realizacji czynności związanych z podawaniem betonu sprawdzają się różne pompy — stacjonarne na ramie lub na gąsienicach, a także na kołach. Wybór konkretnego sprzętu zależy przede wszystkim od oczekiwanego zasięgu podajnika betonu, a także rodzaju mieszanki, która będzie pompowana.

Schemat działania pomp do betonu

Pompy do betonu są produkowane w układzie dwucylindrowym. Dzięki popularyzacji napędów hydraulicznych konstruktorom udało się rozdzielić ssanie od tłoczenia, tym samym zapewniając nieprzerywaną pracę. Zasuwy zwrotnie uniemożliwiają łączenie się strumienia betonu, który jest pompowany pod ciśnieniem, z zawartością kosza zsypowego. Ważną kwestią przy wyborze odpowiedniej pompy do przeprowadzenia konkretnej inwestycji jest rodzaj i rozstawienie podpór oraz długość wysięgnika. Niektóre z nich wyposażone są
w gruszki, które ciągle mieszają beton, nie dopuszczając do jego zastygnięcia.

Rodzaj pomp

W kwestii rozmiaru i budowy sprzętu ciężkiego możemy dokonać podziału na:

  • pompy stacjonarne —najczęściej w formie przyczep, są mobilne i niewielkie, mogą być sterowane zdalnie,
  • samochody z pompami —pojazdy z wysięgnikami, które mogę sięgać na wysokość nawet 100 metrów nad powierzchnię ziemi. Są wykorzystywane w pracach budowlanych przy budynkach wielokondygnacyjnych,
  • pompy na podłożu gąsienicowym —mają własny napęd zatem do zmieniania pozycji czy lokalizacji nie muszą być doczepiane do samochodów. Umożliwiają dojazd także do trudnodostępnych miejsc.

Powyższe pompy do betonu znajdziesz m.in. w ofercie Soilmec. Firma zajmuje się wynajmem maszyn budowlanych o różnym charakterze.  To rozwiązanie, które dla wielu, zwłaszcza drobnych przedsiębiorców jest bardziej opłacalne niż zakup własnej pompy do betonu.

Wybór konkretnego sprzętu powinien zależeć przede wszystkim od wysokości budynku
i ilości kondygnacji, lokalizacji budynku oraz zakresu zaplanowanych prac.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz