Materiał Partnera

Jak działają anteny satelitarne i czym to skutkuje?

Jak działają anteny satelitarne i czym to skutkuje?

To ten rodzaj sprzętu, z którego każdy korzysta codziennie, ale niewielu zdaje sobie sprawę ze sposobu jego funkcjonowania. Antenę satelitarną ludzkość zawdzięcza wynalezieniu radia, ale to satelity krążące wokół Ziemi pozwalają na przesyłanie strumienia danych. Jest to więc technologia o ogromnym, globalnym zasięgu. Świadomość jej działania otwiera oczy na fakt, jak trudne zadanie stoi przed instalatorem.

Oplatająca glob technologia

To dzięki antenie satelitarnej obejrzeć można mecz koszykówki lub kolejny odcinek „M jak Miłość”. Im większy jest rozmiar czaszy, tym lepiej odbiera ona sygnał. Dawniej anteny posiadały siłownik, który obracał się zgodnie z ruchem satelity. Obecnie montuje się kilka konwerterów, które odpowiadają za to działanie. To one zapewniają przesyłanie danych z satelity do anteny. Na Ziemi znajdują się także stacje nadawcze, które udostępniają programy telewizyjne. Dane są enkodowane i wiązane w jeden strumień. Wysyła się je do satelity, aby odbiorcy mogli z nich korzystać.

Satelita wydaje się nie poruszać, choć cały czas okrąża Ziemię. Dzięki temu czasza również może cały czas być ustawiona w jednym punkcie. Strumień po dotarciu do anteny, odbija się od lustra czaszy i fala trafia wprost do konwertera. Następnie kablem dostaje się do odbiornika. Dekoder, jak sama nazwa wskazuje, dekoduje sygnał i przesyła go do telewizora, który przetwarza strumień na dźwięk i obraz.

Profesjonalna instalacja

Serwis Satec z Zielonej Góry wskazuje na fakt, że ustawienie anteny satelitarnej w taki sposób, aby odbierała sygnał poprawnie, nie jest prostym zadaniem. Oczywiście można próbować zrobić to na własną rękę, jednak z pewnością osobie bez odpowiednich kwalifikacji zajmie to bardzo dużo czasu. Ponadto może się okazać, że ostatecznie przy dużym zachmurzeniu i tak sygnał nie będzie odbierany poprawnie. Co więcej, przydatny jest miernik sygnału, który pozwala określić, dlaczego bywa on osłabiony lub zanika. Specjalistyczny sprzęt, techniczna wiedza i precyzja są niezbędne, aby zestaw Tv-Sat działał bez zastrzeżeń. Profesjonalny instalator bez trudu znajdzie miejsce, z którego odbiór sygnału będzie najlepszy. Wieloletnia praktyka pomoże też w dobraniu takich elementów jak stojak pod antenę czy wielkość czaszy i typ konwertera. Nawet kabel, którym sygnał przesyłany jest do dekodera, ma duże znaczenie. Musi być dobrze ułożony, by nie zamókł i nie wprowadzał wody do wnętrza murów.
Opracowanie:
Nowa Sól, pl. Wyzwolenia 15
tel. 602 818 427
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz