Jak działa kubeczek menstruacyjny i jak go używać?

Jak działa kubeczek menstruacyjny i jak go używać?

Kubeczek menstruacyjny dla wielu osób brzmi zagadkowo, tymczasem ten nietypowy przedmiot staje się coraz bardziej popularny wśród kobiet. Ma wiele zalet, ponieważ jego używanie jest praktyczne, higieniczne, komfortowe, a w dodatku przyjazne dla środowiska i ekonomiczne. Dowiedz się, czym dokładnie jest kubeczek menstruacyjny i poznaj jego zalety. Sprawdź, jak go używać i jaki rozmiar oraz rodzaj wybrać.

Co to jest kubeczek menstruacyjny i do czego służy?

Kubeczek menstruacyjny jest to mały pojemniczek w kształcie kielicha zakończony końcówką o różnym kształcie, który służy do zbierania krwi miesiączkowej. Wykonany jest ze specjalnego materiału, który nie powoduje alergii i nie wchłania płynu. Dobranie właściwego kubeczka nie powinno stanowić problemu, ponieważ na rynku dostępny jest szeroki wybór rozmiarów dopasowanych do kobiet o różnej budowie ciała oraz innych potrzebach.

Jakie zalety ma kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny ma coraz więcej zwolenniczek, ponieważ jego używanie jest wygodne i praktyczne. W porównaniu do tamponu jest zdecydowanie bardziej pojemny, a prawidłowo założony idealnie chroni przed przeciekaniem, nawet podczas intensywnego wysiłku. Jeśli zdecydujesz się na założenie kubeczka, możesz zapomnieć o częstych wizytach w toalecie w celu zmiany podpaski. Wystarczy, że opróżnisz go od 2 do 4 razy dziennie. Poziom napełniania zależy od obfitości miesiączki. Maksymalnie możesz mieć go zaaplikowany do 12 godzin.

Jest to rozwiązanie zdecydowanie przyjazne dla środowiska i ekonomiczne. Kubeczek menstruacyjny nie zużywa się – po zakończeniu miesiączki należy go tylko wyparzyć i wysuszyć, a później można używać go ponownie. Z pewnością zaoszczędzisz, gdy nie będziesz musiała kupować już co miesiąc kolejnych tamponów i podpasek.

Kubeczek jest nie tylko higieniczny, ale także bezpieczny, ponieważ materiał, z którego jest wykonany jest delikatny i nie wywołuje podrażnień ani uczulenia. Oczywiście jego aplikacja na pierwszy rzut oka może wydać się skomplikowana, jednak ćwiczenie czyni mistrza i już po kilku próbach na pewno nabierzesz wprawy. Znajdziesz go w aptekach i sklepach internetowych. 

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Przed pierwszym użyciem należy wysterylizować kubeczek we wrzątku. Dodatkowo sterylizację należy wykonać na początku miesiączki oraz po jej zakończeniu. W czasie okresu wystarczy opróżniać i myć pojemniczek pod wodą przed ponowną aplikacją.

Jest kilka metod zakładania kubeczka menstruacyjnego, jednak wszystkie opierają się na podobnych zasadach. Najpierw umyj ręce. Usiądź na toalecie lub kucnij. Złóż kubeczek i włóż go do pochwy, tak by pierścień wszedł jako pierwszy. Aplikacja wymaga wprawy, jednak po kilku próbach na pewno zyskasz pewność i zakładanie nie będzie już żadnym problemem. Wyjmowanie również nie powinno sprawiać kłopotów. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy ginekologa, który pokaże, jak prawidłowo zaaplikować kubeczek.

jak założyć kubeczek menstruacyjny

Jak dobrać rozmiar i rodzaj?

Na rynku dostępne są rozmaite rozmiary kubeczków menstruacyjnych od S do XL, które różnią się pod względem średnicy, pojemności oraz długości pojemnika. Wybierając konkretny rozmiar, warto wziąć pod uwagę obfitość miesiączki oraz rozmiary pochwy.

W zależności od preferencji możesz zdecydować się na kubeczek menstruacyjny w wersji soft, który jest wyjątkowo miękki i delikatny. Tego typu modele dedykowane są paniom, które prowadzą siedzący tryb życia. Dla bardziej aktywnych przeznaczone są kubeczki w wersji classic, natomiast kobiety, które na co dzień są w ruchu, powinny zdecydować się na najtwardszą wersję sport.

Oceń artykuł (7)
2,9
Komentarze
Dodaj komentarz