Materiał Partnera

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na alternatywne źródła energii w miejsce tradycyjnych pieców oraz kotłowni. Popularnością cieszą się przydomowe elektrownie wiatrowe oraz montowane na dachach instalacje fotowoltaiczne. Jak są one zbudowane i w jaki sposób działają? Czy składają się jedynie z paneli? Przeczytaj, a się przekonasz.

 Instalacje fotowoltaiczne są niezawodne, lekkie, nie zakłócają krajobrazu, a ponadto ekologiczne, niegroźne dla środowiska i nie zanieczyszczające go. Pozwalają uzyskać darmową energię elektryczną, zaspokajającą potrzeby danego budynku w sposób bezobsługowy. Z czego się składają i jak działają?

Panele

Podstawą każdej instalacji są panele fotowoltaiczne. Montuje się je na dachu, w ilości, odpowiadającej zapotrzebowaniu energetycznemu danego budynku. Umieszczone są w specjalnych obudowach, chroniących je przed czynnikami zewnętrznymi i wypełnione są w 95% krzemem. Na każde ogniwo, składające się z warstwy dodatniej i ujemnej, pada światło, dzięki czemu między warstwami pojawia się różnica potencjałów. Po zamknięciu obwodu odbiornikiem, uzyskuje się przepływ prądu.

Inwerter

Kolejnym niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, przekształcający napięcie stałe w przemienne, o odpowiedniej wartości oraz kształcie. Konieczność montażu inwertera wynika z tego, że napięcie elektryczne, wytworzone przez panele, jest napięciem stałym, a to, znajdujące się w gniazdkach, przemiennym. W momencie zakończenia pracy przez inwerter, prąd wędruje do urządzeń, znajdujących się w budynku.

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto skorzystać z oferty renomowanych i doświadczonych firm, takiej jak Suneco, wydającej także na życzenie klienta świadectwa charakterystyki energetycznej oraz projektującej konstrukcje aluminiowe. 

On grid i off grid

W zależności od tego, gdzie kierowane są nadwyżki prądu, wyróżniamy dwa typy instalacji fotowoltaicznej: on grid i off grid, czyli inaczej wyspową. Pierwsza, połączona z siecią, po przekazaniu energii do urządzeń domowych, jej nadwyżkę przekazuje do sieci. W tym celu konieczna będzie instalacja dwukierunkowego licznika energii, kontrolującego ilość energii pobieranej, a następnie oddawanej do sieci. Z kolei instalacja wyspowa, nie mająca podłączenia do sieci,  magazynuje nadwyżki energetyczne w akumulatorach, i wykorzystuje ją na przykład w nocy. Aby skorzystać z tego typu instalacji, należy pamiętać o zamontowaniu akumulatorów oraz regulatora ładowania, odpowiadającego za kontrolę ładowania oraz rozładowania akumulatorów.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz