Materiał Partnera

Jak dokonać właściwego wyboru agregatu uprawowego?

Jak dokonać właściwego wyboru agregatu uprawowego?

Właściwie dopasowane maszyny rolnicze pozwalają zmaksymalizować wydajność wszystkich procesów zachodzących na roli. Agregaty uprawowe stanowią niezbędne ogniwo w uprawie. Zwykle są wykorzystywane do przedsiewnego przygotowania gleby po orce lub innej wstępnej obróbce. Właściwie dobrane urządzenie pozwala przygotować areał do posiewu podczas jednego przejazdu. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni agregat?

Rodzaj w zależności od przeznaczenia

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, jest wielkość i specyfika uprawy. Innego agregatu uprawowego wymaga gleba piaszczysta, a innego gleba ciężka. W zdecydowanej większości rolnicy decydują się na zakup agregatów biernych. Urządzenia aktywne stosowane są zwykle do najcięższych rodzajów gleb. Jeśli interesuje nas rozwiązanie uniwersalne, warto zastanowić się nad agregatem talerzowym. Świetnie sprawdza się na polach z dużą ilością resztek pożniwnych oraz przy uprawach uproszczonych. Urządzeniem służącym wyłącznie uprawie przedsiewnej jest agregat zębowy. Jest nieco tańszy i lżejszy od poprzednika, charakteryzuje się jednak mniejszą uniwersalnością. Reasumując, agregaty proste służą wyłącznie do uprawy przedsiewnej, natomiast złożone, tj. agregat talerzowy, mogą dodatkowo wysiewać materiał siewny, a nawet nawozić. Te i inne urządzenia znajdziemy w szerokiej ofercie firmy Agro-Len Maszyny Dawid Kortylewski, która specjalizuje się w dystrybucji różnego rodzaju maszyn rolniczych.

Moc ciągnika w przeliczeniu na metr szerokości

Nie jest niespodzianką, że wybór odpowiedniego rodzaju agregatu wiąże się z mocą ciągnika. Odpowiednie dopasowanie w tej kwestii może mieć kluczowe znaczenie dla jakości plonu. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt mocny agregat, może to poskutkować spłyceniem uprawy, co utrudni roślinom pobieranie wody i składników odżywczych z gleby. Ten czynnik decyduje o wyborze wielkości i rodzaju urządzenia. Producent zwykle podaje ilość mocy, jaka jest wymagana na jeden metr szerokości. Bardziej ekonomiczne w tym zakresie są agregaty bierne, które zwykle wymagają około 15-20 KW/m. Agregaty czynne, stosowane w szczególności podczas bardziej wymagających upraw na glebie ciężkiej, mogą uzyskać tutaj wartość nawet 40 KW/m. Optymalizując te parametry pod kątem wielkości uprawy, możemy dokonać wyboru najbardziej odpowiadającego specyfikacji gospodarstwa.

Opracowanie:
Zielona Wieś 49B
tel. 536 230 998
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz