Materiał Partnera

Jak dobrze zadbać o higienę psa?

Jak dobrze zadbać o higienę psa?

Posiadanie psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Każdy posiadacz czworonoga wie, jak trudno zadbać o jego higienę. Pierwszym wyzwaniem może być nawet przekonanie swojego pupila  do kąpieli. Do tego dochodzi odpowiedni dobór środków higienicznych, kosmetyków, o czesaniu, czy strzyżeniu nie wspominając. Nie możemy też zapomnieć o pielęgnacji paznokci, uszu i oczu.

Jak dbać o sierść psa?

Wszystko zależy od rodzaju sierści, jaką dany pies posiada. Odróżniamy kilka ich rodzajów:

  • Sierść długa
  • Sierść krótka
  • Sierść szorstkowłosa
  • Bonusem są psy bezwłose

Psy mogą mieć jedną, lub dwie warstwy włosów. 

Najważniejszą czynnością, jaką powinniśmy regularnie powtarzać, jest szczotkowanie psa. Dotyczy to również psów o włosiu krótkim (przynajmniej raz na tydzień). Psy z długą sierścią powinny być czesane nawet codziennie. Ma to na celu usunięcie opadłych włosów. Szczotkowanie powinniśmy zaczynać od głowy psa, kontynuując wzdłuż tułowia, na ogonie kończąc. Ważne jest, aby nie pominąć żadnej części psa. Pamiętajmy również, że psom sierść wypada nieustannie, nie zapominajmy więc wyczesać naszego psa poza okresem wiosenno- letnim. Poza czesaniem, ważnym elementem dbania o psa jest jego kąpiel. Nie można jednak konkretnie określić, jak często powinno się go myć.  Jest to zależne od tego, w jakich warunkach pies przebywa (może być trzymany np. w domu, lub na podwórzu). Odpowiednio przyszykowana kąpiel może bardzo pozytywnie wpływać nawet na zdrowie psa. Jak tłumaczy ekspert z firmy PARADISE PETHOUSE & SPA, odpowiednia kąpiel może pomóc uporać się ze świądem, a nawet załagodzić alergię. Niektóre firmy posiadają w swojej ofercie takie rarytasy, jak kąpiel w jacuzzi, co pozytywnie wpływa na mięśnie i stawy czworonogów.

Ważny jest też odpowiedni dobór preparatów dla psów. Obecnie na rynku istnieje szeroki wybór wszelkiego rodzaju szamponów, do każdego rodzaju sierści. Nie możemy również zapominać o specjalnych odżywkach. Aby wybrać najlepszą odżywkę dla naszego psa, warto skonsultować się ze specjalistą.

Nie zapominajmy o pazurach

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać długość pazurów. Zbyt długie pazury mogą skutkować np. złamaniami. Pazury możemy obcinać sami (oczywiście za pomocą specjalistycznych obcinaczek). Możemy udać się z tym również do specjalisty.

Pielęgnacja oczu i uszu

Nie tak oczywiste, a równie istotne, co poprzednie punkty. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji oczu i uszu możemy oszczędzić naszemu pupilowi wielu nieprzyjemności związanych z zapaleniami, czy podrażnieniami. Częstotliwość i sposób czyszczenia jest zależna od wielu składowych. Ważne, aby regularnie obserwować i niezwłocznie reagować na wszelkie zmiany, jakie wystąpią u naszego pupila.

                                                                                                                                       

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz