Materiał Partnera

Jak dobrać buty snowboardowe?

Jak dobrać buty snowboardowe?
Buty, oprócz desek i wiązań, to najważniejszy element wyposażenia snowboardzisty. Powinny zapewniać odpowiednią przyczepność, chronić przed przemoczeniem i zapewniać wysoki komfort jazdy, a przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo i zapobiegać kontuzjom. Ponieważ buty snowboardowe muszą być dopasowane indywidualnie do stopy, warto poświęcić nieco czasu, aby dobrać odpowiednią parę. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Twardość buta

Jednym z decydujących kryteriów przy zakupie butów snowboardowych powinien być stopień ich twardości, znany również pod nazwą „flex”. Jest to główna cecha, którą różnią się pomiędzy sobą konkretne modele. Co warto wiedzieć na ten temat? Stopień twardości buta wyrażany jest w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza największy flex, czyli najtwardszy but. Przyjmuje się, że przedział pomiędzy 1 a 4 to buty miękkie i średniomiękkie, które idealnie nadają się dla osób początkujących, szczególnie dla dzieci i kobiet. Dlaczego? Ponieważ niski flex oznacza większą elastyczność i lekkość obuwia, a równocześnie stabilność i łatwość chodzenia w takich butach. Z kolei twarde buty snowboardowe to dobry wybór dla zawodowców. Zapewniają one lepsze, bardziej precyzyjne prowadzenie przy szybszej, technicznej jeździe. Warto przy tym pamiętać, że flex butów powinien odpowiadać również wiązaniom i desce.

Rozmiar buta

Właściwe dopasowanie obuwia snowboardowego to wbrew pozorom skomplikowana sprawa. Aby jazda była komfortowa i bezpieczna, buty muszą zapewniać maksymalną wygodę i przyczepność. Z tego powodu muszą niemal ściśle przylegać do stopy, z niewielką jedynie rezerwą rzędu pół centymetra – trzeba bowiem pamiętać o miejscu na skarpety. Jak w praktyce wygląda dopasowanie rozmiaru butów? Dobrą praktyką jest dokonanie pomiaru odległości pomiędzy dwoma najbardziej oddalonymi od siebie punktami stopy, zazwyczaj między piętą a dużym palcem. W tym celu można np. obrysować stopę i zmierzyć wspomnianą odległość, a następnie dodać do uzyskanego wyniku 0,5 cm i w takim właśnie rozmiarze szukać odpowiednich butów. Warto zwrócić uwagę, jak zachowuje się pięta w bucie. W prawidłowo dopasowanym obuwiu nie powinna się poruszać ani w górę, ani na boki. Warto zwrócić zatem uwagę na dodatkowe wzmocnienia wkładki, np. specjalne szwy.

Co jeszcze?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie butów? Profesjonalne sklepy ze sprzętem snowboardowym, takie jak Boardslide.pl, oferują szeroki asortyment butów zarówno damskich, jak i męskich, zapewniając przy tym kompleksowe doradztwo przy wyborze odpowiedniego obuwia. Cechy butów snowboardowych, którym warto się przyjrzeć, to poza ich grubością i rozmiarem:

  • System sznurowania – dostępne są zarówno buty sznurowane tradycyjnie, jak i z systemami szybkiego sznurowania, np. za pomocą stalowej linki, co jest rozwiązaniem wygodniejszym i wymagającym mniej siły.
  • Podeszwa – powinna zapewniać odpowiednią amortyzację oraz przyczepność do podłoża.
  • Wkładka buta – ważne, aby dobrze trzymała piętę. Może posiadać specjalne systemy złożone z pasków i poduszek oraz być termoformowalna, czyli dopasowująca się do stopy pod wpływem temperatury.

Odpowiednio dobrane buty snowboardowe sprawią, że jazda będzie w pełni komfortowa i bezpieczna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz