Artykuł sponsorowany

Jak dbać o żywopłot?

Jak dbać o żywopłot?

Żywopłot, to nie tylko piękne obramowanie posesji. Gęsty i zadbany żywopłot ochroni nas przed wścibskim wzrokiem, wytłumi hałas i zatrzyma część kurzu z ulicy oraz zapewni pozostałym roślinom w ogrodzie ochronę przed wiatrem. Wymaga systematycznej i właściwej pielęgnacji. Jak dbać o żywopłot, by cieszył estetycznym wyglądem przez długi czas?

Kiedy przycinać żywopłot?

Regularne przycinanie żywopłotu jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Zaniedbanie przycinania choćby na jeden rok może spowodować, że roślina rozrośnie się nadmiernie i nie będzie możliwości nadania jej ponownie pożądanego kształtu.

  • z ligustru - wykonujemy dwa lub trzy cięcia formujące: w marcu, maju i we wrześniu,
  • z bukszpanu - przycinamy w maju i w sierpniu,
  • z tui - pierwsze cięcie wykonujemy w kwietniu, drugie latem, najpóźniej w sierpniu,
  • ze świerka- z przycina się zazwyczaj raz w roku, w sierpniu pamiętając, by przycinać wierzchołki pędów,
  • z grabu - wykonuje się trzy cięcia: w styczniu, w czerwcu i pod koniec sierpnia,
  • z buka – przycinamy na wiosnę i wyrównujemy boki w miarę potrzeby,
  • z bambusa – przycinamy, gdy osiągnęły już swoją docelową wysokość i zaczynają rozrastać się na boki.

Żywopłot formowany wymaga sporych nakładów pracy. Mało systematyczni ogrodnicy mogą zdecydować się na żywopłot z roślin wolno rosnących, które nie wymagają formowania lub na formowany żywopłot z cisów, które, nawet zaniedbane, można po roku przyciąć do oczekiwanego kształtu bez utraty ich estetyki – mówi ekspert z firmy Ryś i Grześ z Pruszkowa. 

Co szkodzi żywopłotowi?

Decydując się na żywopłot z konkretnego gatunku roślin powinniśmy wziąć pod uwagę w jakich warunkach i gdzie będzie rósł oraz ile czasu będziemy mogli mu poświęcić.

Do najczęstszych przyczyn obumierania żywopłotu należą:

  • położenie – skład gleby, zbytnie lub niedostateczne nasłonecznienie, poziom wód gruntowych, silne wiatry i nadmierne zasolenie (zimą, w przypadku żywopłotów zasadzonych przy drodze),
  • błędy pielęgnacyjne - zbyt radykalne przycinanie, niewłaściwe nawożenie, niedostateczne podlewanie (brak ściółki, która ogranicza parowanie wody), niezabezpieczanie roślin w czasie mroźnej zimy,
  • choroby - głównym zagrożeniem są choroby wywoływane przez grzyby. Objawem jest nalot lub pleśń,
  •  szkodniki - miodówki, mszyce, zwójki, ćmy, gąsienice motyli, larwy chrząszczy
     i sprężyków, ślimaki. Szkody poczynione przez ślimaki widać gołym okiem, są to dziury w liściach. Trudniej wykryć te spowodowane żerowaniem larw, ponieważ dotyczą głównie systemu korzeniowego. Pewną wskazówką będzie więdnięcie rośliny, pomimo regularnego podlewania.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz