Materiał Partnera

Jak dbać o wyposażenie chlewni?

Jak dbać o wyposażenie chlewni?
Profesjonalne maszyny wykorzystywane w budynkach inwentarskich ułatwiają pracę, jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Współczesne chlewnie są wyposażone w wiele innowacyjnych urządzeń np. systemy zraszania, urządzenia sprzątające lub automatyczne wentylacje. O jakich czynnościach należy pamiętać, żeby nie doprowadzić do ich nadmiernej eksploatacji?

Dbaj o czystość

Najważniejszym etapem dbania o maszyny inwentarskie jest ich regularne czyszczenie. Dotyczy to szczególnie tych urządzeń, które mają bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Trzoda chlewna to gatunek delikatny i podatny na choroby, dlatego niedopilnowanie czystości może nie tylko prowadzić do przedwczesnego zepsucia się maszyn, ale także rozwijania i rozprzestrzeniania chorobotwórczych drobnoustrojów. Niezwykle ważne jest dbanie o czystość systemów wentylacyjnych. Bakterie, grzyby i pasożyty bardzo szybko się w nich namnażają i wraz z cyrkulacją powietrza rozprzestrzeniają po chlewni. Prace porządkowe muszą jednak przebiegać ostrożnie, aby podczas ich przeprowadzania nie uszkodzić żadnych części mechanicznych i elektronicznych. Elementy, które nie są odporne na wilgoć lepiej czyścić przy pomocy suchych lub tylko lekko zwilżonych ścierek oraz szczotek.

Regularnie kontroluj

Kolejnym ważnym etapem pielęgnacji maszyn jest codzienna obserwacja. To na jej podstawie można określić, w jakim stanie jest wyposażenie. Jeśli praca poszczególnych urządzeń budzi wątpliwości, warto skorzystać z porady doświadczonego mechanika. Odradza się kombinowanie i wykonywanie drobnych napraw we własnym zakresie, szczególnie wtedy, kiedy nie zna się danej maszyny i nie posiada odpowiedniej wiedzy z zakresu jej konserwacji. Serwisem i montażem nowoczesnych maszyn inwentarskich – między innymi systemów zraszania oraz systemów wentylacyjnych – zajmuje się firma Mzrol, której siedziba znajduje się w miejscowości Pułazie Świerże na terenie województwa podlaskiego.

Eliminuj drobne awarie

Eliminowanie nawet najmniejszych usterek jest bardzo ważne, gdyż ich długotrwałe bagatelizowanie może prowadzić do całkowitego zepsucia się sprzętu. Zdarza się, że po wykryciu pierwszych nieprawidłowości w działaniu maszyny wystarczy wymienić pojedynczą część lub dokręcić kilka śrub i będzie funkcjonowała jak nowa. Jeśli jednak problem zostanie zignorowany, może dojść do poważnych uszkodzeń i zbyt szybkiego wyeksploatowania. Niestety, wielu rolników i hodowców decyduje się na pomoc specjalisty dopiero wtedy, kiedy sprzęt całkowicie odmówi posłuszeństwa.

Opracowanie:
Pułazie-Świerże 5
tel. 502 404 470
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz