Materiał Partnera

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Podłoga drewniana to droga inwestycja. Oczywiście może ona służyć nam przez wiele lat, ale tylko jeśli w odpowiedni sposób będziemy dbać o jej stan. Pomóc w tym mogą preparaty z zakresu chemii gospodarczej, przeznaczone nie tylko do czyszczenia, ale także do pielęgnacji podłóg drewnianych. Jak wybrać odpowiednie produkty i w prawidłowy sposób zatroszczyć się o parkiet? Sprawdź z nami.

Regularnie oczyszczaj podłogę

Regularne sprzątanie to absolutna podstawa w dbaniu o drewniane posadzki. Dlaczego? Wszelkie zanieczyszczenia, takie jak piasek, sól, woda i błoto, które nieuchronnie wnosimy do domów, znacznie skracają żywotność lakieru. Głównym „winowajcą” i największym wrogiem jest jednak wspomniany na początku piasek - wcierany w powłokę podłóg drewnianych doprowadza do powstawania zarysowań, a także wgnieceń, które z czasem mogą ulegać powiększeniu.

Zapobiegaj i unikaj

Zarysowania to jednak nie tylko wina piasku. Problemem są także szpilki, zwierzęta, a także nieumiejętnie przesuwane meble. W przypadku tych ostatnich istotne jest przede wszystkim prawidłowe zabezpieczenie nóg, do czego można stosować specjalne, niewidoczne filcowe nakładki. Co ciekawe, znaczenie ma także temperatura we wnętrzu, która w przypadku dużych wahań może doprowadzić do powstawania szczelin. Dlatego też specjaliści zalecają, aby przedział temperatur w mieszkaniu lub domu był stały i wynosił od 17 do 24oC, wówczas drewno zachowuje właściwe parametry pod względem wilgoci, a tym samym nie ulega samoczynnemu procesowi niszczenia.  

W sposób prawidłowy pielęgnuj podłogi z drewna

Jak nie doprowadzić do pogorszenia wyglądu parkietu? Właściwie wystarczy nam niewiele – woda, odkurzacz, wilgotny mop, a także odpowiednio dobrany preparat. Jak przyznaje przedstawicielka Chemicznej Spółdzielni Inwalidów Ara zajmującej się produkcją oraz sprzedażą chemii gospodarczej, warto wykorzystywać jak najbardziej naturalne produkty, stworzone na bazie bezpiecznych składników. Takim preparatem jest choćby pasta do drewna o nazwie rynkowej Agata, która zawiera w sobie naturalne woski, dlatego znakomicie sprawdza się przy konserwacji drewnianych podłóg lakierowanych, parkietów, a nawet podłoży wykonanych z marmuru.

Aby na jak najdłuższy czas zachować piękno drewnianych podłóg, musimy o nie odpowiednio dbać. Ważne jest przede wszystkim regularne czyszczenie z nanoszonych codziennie zanieczyszczeń, unikanie czynników powodujących zarysowania, a także stosowanie przeznaczonych do drewna preparatów, które pomogą zachować piękno parkietów.

Opracowanie:
Szczecin, Batalionów Chłopskich 120c
tel. 91 461 40 02
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz