Materiał Partnera

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Standardowy akumulator samochodowy powinien zapewnić nam od około czterech do sześciu lat bezusterkowego użytkowania. Jednak pomimo tego, że jest to element względnie bezobsługowy, to podczas codziennej eksploatacji możemy wprowadzić kilka nawyków, pozwalających na znacznie dłużej zachować jego żywotność. Oto krótki, praktyczny poradnik, jak dbać o akumulator w naszym samochodzie. 

Krótkie przebiegi? Pamiętaj o ładowaniu

Podczas jazdy na dłuższych trasach, akumulator samochodowy ma szansę odpowiednio się naładować, co pozytywnie wpływa na jego sprawność. Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy zazwyczaj pokonujemy krótkie przebiegi, szczególnie w mieście, a także często korzystamy z dodatkowych gadżetów ulokowanych w samochodzie, takich jak podgrzewanie szyb czy radio. Jeśli więc zauważymy, że  napięcie spada do poziomu poniżej 12,5V, akumulator będzie wymagał szybkiego doładowania.

Odpowiednie ładowanie

Jeśli zauważymy, że akumulator w naszym samochodzie potrzebuje ładowania, musimy to robić w odpowiedni sposób. Jak przyznają specjaliści z firmy Ogniwo-Plus 2, zajmującej się sprzedażą akumulatorów, jeśli mamy możliwość, warto to czynić w zdecydowanie wolniejszym tempie. Powinniśmy stosować także prąd nie większy aniżeli 10 proc. pojemności urządzenia, co dla akumulatora o 62 Ah (jednostka amperogodzin) będzie oznaczało maksymalny prąd 6,2 A.

Zadbaj o jego czystość

Tzw. prądy pełzające, powstałe w skutek nagromadzonych na akumulatorze zabrudzeń, również będą prowadzić do szybszego wyczerpywania. Dlatego przynajmniej raz w roku warto dobrze go oczyścić, pamiętając przy tym o własnym bezpieczeństwie. Urządzenia te zawierają bowiem kwas siarkowy mający silne właściwości żrące, dlatego też należy ostrożnie podejmować się tego typu prac, chroniąc przy tym błony śluzowe oczu oraz ręce.

Dbaj o akumulator, dbając o rozrusznik

Nieudana próba rozruchu samochodu może zdarzyć się każdemu. Jednak nawet wtedy, gdy bardzo się spieszymy, należy dać mu odrobinę odpoczynku, ponawiając próbę dopiero po kilkunastu sekundach. Pozytywnie wpłynie to na żywotność zarówno rozrusznika, jak i samego akumulatora samochodowego.

Rozsądnie korzystaj z gadżetów

Szczególnie podczas postoju musimy pamiętać, aby w sposób rozważny korzystać z nowoczesnych akcesoriów naszego samochodu. Okazuje się bowiem, że prawdziwymi pożeraczami prądu jest nie tylko radio, ale także autoalarm, klimatyzacja i podgrzewane fotele. Najlepiej korzystać z nich wtedy, gdy akumulator jest odpowiednio naładowany.

Akumulator samochodowy to ważny mechanizm w naszym samochodzie, o którym często przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy zaczyna zawodzić. Warto jednak wprowadzić kilka powyższych zasad do naszej codziennej eksploatacji, które zapewnią mu dłuższy okres użytkowania, a nam bezstresową eksploatację. 

Opracowanie:
Racławówka 7
tel. 17 871 76 27
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz