Artykuł sponsorowany

Jak często odgrzybiać klimatyzację?

Jak często odgrzybiać klimatyzację?

Poprawne działanie klimatyzacji w budynku jest uwarunkowane przede wszystkim czystością urządzenia. Osiedlające się w układzie drobnoustroje i grzyby mogą bowiem prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, ale również kosztownych usterek samego urządzenia. W związku z tym należy dbać o regularne przeglądy wraz z czyszczeniem istotnych podzespołów całego układu.

Objawy brudnej klimatyzacji

Prawidłowo obsługiwana i przede wszystkim czysta klimatyzacja nie prowadzi do rozwoju alergii, kataru i przeziębień. Stąd też regularne odgrzybianie klimatyzacji ma niebagatelne znaczenie, również z perspektywy sprawności urządzenia. Różnica temperatur występująca w układzie oraz skraplająca się para wodna przyczyniają się bowiem do rozwoju różnych drobnoustrojów i bakterii w jego wnętrzu. Jednym z podstawowych objawów zabrudzonej instalacji klimatyzacyjnej jest nieprzyjemny zapach, który staje się wyczuwalny po uruchomieniu urządzenia. Dzieje się tak ze względu na osadzające się substancje na parowniku. Zagrzybienie może prowadzić również do poważnych usterek poszczególnych podzespołów, a przede wszystkim kompresora. To z kolei skutkuje głośnym działaniem klimatyzacji i znacznie osłabionym chłodzeniem.

Czyszczenie urządzenia

Pracy konserwacyjne powinno przeprowadzać się minimum dwa razy do roku – przed rozpoczęciem użytkowania instalacji w sezonie letnim, jak i po jego zakończeniu. To właśnie wtedy przeprowadza się gruntowne odgrzybianie klimatyzacji za pomocą specjalistycznych preparatów. Bardzo często niewystarczające jest wyczyszczenie jednostki wewnętrznej. Należy również zająć się częścią zewnętrzną, a także elementami niedostępnymi dla niewykwalifikowanej osoby, na przykład tacką skroplin. Zdezynfekowanie poszczególnych podzespołów odpowiednimi preparatami chemicznymi daje gwarancję pełnego bezpieczeństwa podczas późniejszej eksploatacji klimatyzacji. Stąd też należy takie zadanie powierzyć specjalistom, na przykład z firmy Klimapro, znajdującej się w Białymstoku. Mają oni bowiem wiedzę oraz dysponują zapleczem technicznym, umożliwiającym oczyszczenie całego układu bez ryzyka uszkodzenia poszczególnych komponentów.

Kontrola filtrów

Zdecydowanie częściej uwagę należy poświęcać filtrom, które umożliwiają oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów, pyłków oraz kurzu. Siłą rzeczy ze względu na swoją funkcję również ulegają zabrudzeniom. Stąd też należy je regularnie czyścić bądź wymieniać, a takie czynności można spokojnie wykonać we własnym zakresie, kierując się wskazówkami producenta zamieszczonymi w instrukcji obsługi. Zaleca się weryfikować ich stan co trzy miesiące. Wiele nowoczesnych modeli urządzeń zostało już wyposażonych w czujnik, dzięki któremu użytkownik na panelu sterowania może odczytać informację o konieczności skontrolowania filtrów.

Opracowanie:
Białystok, Jarzębinowa 2 lok. 39
tel. 509 682 423
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać