Materiał Partnera

Jak często należy dokonywać przeglądu klimatyzacji

Jak często należy dokonywać przeglądu klimatyzacji

Z urządzeń klimatyzacyjnych korzystamy coraz częściej w samochodach, a także pomieszczeniach biurowych. Jednak aby nie uległy one zniszczeniu i nie działały na niekorzyść użytkowników (możliwość pojawienia się reakcji alergicznych) – zaleca się systematyczne przeprowadzanie przeglądów i czyszczenie urządzenia. Jak często? Sprawdźmy!

Częstotliwość przeglądów

tym, jak często należy dokonywać przeglądów i czyszczenia klimatyzacji, informuje zazwyczaj producent w dołączonej do urządzenia instrukcji. Zaleca się jednak nie rzadziej niż raz w roku (najlepiej na wiosnę). Częstotliwość konserwacji zależy od takich czynników, jak:

  • rodzaj klimatyzatora;
  • podatność urządzenia na zanieczyszczenia;
  • przepływ powietrza;
  • intensywność eksploatacji urządzenia;
  • ilość awarii;
  • właściwie wykonana konserwacja.

Przegląd klimatyzacji w biurze

Obowiązek konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych odnosi się do pracodawcy. Powinien on zapewnić odpowiednią konserwację, aby nie dopuścić do awarii urządzenia. Nieprawidłowe działanie (utrzymujący się w instalacjach kurz, bakterie lub grzyby) może stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników, a to z kolei mogłoby mieć negatywny wpływ na stopień wydajności i jakości pracy. Przeglądy klimatyzacji powinny być wykonywane przez specjalistów. Jak dodaje przedstawiciel firmy Systemy Klimatyzacji i Chłodnictwa Robert Aptacy: Proponujemy Państwu skorzystanie z usług klimatyzacji: naprawy i serwisu klimatyzacji stacjonarnej, precyzyjnej, w mieszkaniach, domach, biurach, w transporcie kołowym (wagony kolejowe) oraz klimatyzacji przemysłowej (agregaty wodne, schładzacze dla piekarni, w poligrafii).

Należy pamiętać również o tym, że wykonywanie systematycznych przeglądów ma wpływ nie tylko na uzyskanie komfortu użytkownika, lecz także na sprawne działanie urządzeń. Kolejną zaletą jest zmniejszenie zużycia energii, co z kolei może wpływać korzystnie na finanse (zmniejszenie kosztów).

Przegląd klimatyzacji w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie to w obecnych czasach swego rodzaju standard. Jednak, aby działała ona sprawnie przez wiele lat, wymaga się systematycznego jej serwisowania i wykonywania przeglądów. Najlepszym czasem na to jest początek wiosny, ponieważ przerwa w użytkowaniu w trakcie zimy może prowadzić do zepsucia mechanizmów chłodzenia. Brak wykonywania regularnych przeglądów powoduje powstawanie brzydkiego zapachu w pojeździe, a to może przekładać się na kosztowne naprawy. Warto także pamiętać o prawidłowym korzystaniu z klimatyzacji (m.in. o tym, że korzystamy z niej przy zamkniętych oknach).

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz