Jak chronić środowisko?

Jak chronić środowisko?

Co roku pod koniec marca miliony ludzi bierze udział w akcji Godzina dla Ziemi. Miesiąc później obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, a w czerwcu Dzień Ochrony Środowiska. Tego typu inicjatywy zwracają uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska i potrzebę troski o ekologię. Jak dbać o środowisko naturalne codziennie, a nie tylko od święta?

Kiedy jest Dzień Ochrony Środowiska i Dzień Ziemi?

Światowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzony jest co roku 5 czerwca. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1927 roku.

Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Z kolei Godzina dla Ziemi to akcja organizowana przez WWF, podczas której pod koniec marca (w tym roku jest to 24.03) równo o 20:30 gasimy światło na godzinę. Przedsięwzięcie ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę oszczędzania energii.

Ochrona Środowiska w przedszkolu i szkole

Dzień Ziemi czy Dzień Ochrony Środowiska – to okazja do zainteresowania i uświadomienia dzieciom, co to jest ekologia i jak ważna jest potrzeba ochrony środowiska naturalnego. W tym czasie nauczyciele wraz z uczniami przygotowują różne akcje, takie jak sprzątanie okolicy, zbieranie i segregowanie odpadów. Organizowane są konkursy, w których dzieci wymyślają chwytliwe hasła związane z ochroną środowiska.

Ochrona środowiska na co dzień

Warto wprowadzić w życie kilka nawyków, które na pewno zaprocentują w przyszłości. Zmiana przyzwyczajeń sprawi, że nie tylko zatroszczysz się o środowisko, ale przy okazji zaoszczędzisz. Dbanie o ekologię to korzyść zarówno dla natury, jak i portfela. Przekonaj się, jak można chronić środowisko w łatwy sposób.

  • Oszczędzaj wodę – gdy myjesz zęby, zakręć wodę. Zamiast kąpieli wybierz prysznic.
  • Segreguj odpady – recykling pozwala na ponowne wykorzystanie odpadów, zmniejsza się zapotrzebowanie na wytwarzanie nowych produktów. Zadbaj, by przed wrzuceniem śmieci do odpowiedniego pojemnika opakowanie było czyste.
  • Zakupy pakuj w materiałową torbę – pamiętaj, że jednorazowe torebki plastikowe rozkładają się latami.
  • Oddawaj, nie wyrzucaj – jeśli masz zbędne ubrania, zabawki czy książki, lepiej oddaj je potrzebującym, a nie wyrzucaj do śmieci.
  • Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia – postaraj się wyłączać urządzenia elektryczne, takie jak telewizor czy komputer, gdy z nich nie korzystasz. Także tryb czuwania pochłania energię.
  • Wybierz komunikację miejską lub rower zamiast samochodu – w ten sposób zadbasz o płuca swoje i innych.

To tylko przykładowe zasady, które mogą być inspiracją do podjęcia dalszych działań związanych z ekologiczną postawą, np. kupowania wyłącznie kosmetyków nietestowanych na zwierzętach. Obchody Dnia Ziemi i Godziny dla Ziemi oraz Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska mogą być pretekstem do zmiany nawyków i przyczynienia się do ochrony środowiska w Polsce.

Oceń artykuł (1)
2,0
Komentarze
Dodaj komentarz