Artykuł sponsorowany

Intercyza w trakcie małżeństwa. Co warto wiedzieć?

Intercyza w trakcie małżeństwa. Co warto wiedzieć?

 Podział majątku jest jednym z powodów, dla którego wiele sprawa rozwodowych toczy się właściwie nieskończoność. Sposobem na uniknięcie taki komplikacji jest podpisanie przez zawarciem małżeństwa tak zwanej intercyzy. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest intercyza?

Intercyza to potoczna nazwa małżeńskiej umowy majątkowej. Jest to umowa zawierana między osobami zamierzającymi wstąpić w związek małżeński – podpisując ją przyszli małżonkowie stwierdzają, że dobra materialne wprowadzone do małżeństwa oraz zakupione przez każde z nich już po ślubie pozostają własnością wyłącznej tej osoby, która je nabyła. Przykładowo: jeśli mieszkanie, w którym ma zamieszkać małżeństwo jest własnością męża, to na mocy intercyzy zachowuje on pełnię praw własności do tej nieruchomości, pozostaje jej jedynym właścicielem, również w przypadku rozpadu małżeństwa. Jest to sytuacja odwrotna do tej wynikającej z ustawowej wspólności majątkowej, zakładającej, że wszelkie dobra materialne – ruchome i nieruchome – w momencie zawarcia małżeństwa automatycznie stają się wspólną własnością obojga małżonków i w przypadku rozwodu ich wartość musi zostać równo podzielona między strony, niezależnie od tego kto i w jakim stopniu pracował na uzyskanie majątku.

Jak sporządzić intercyzę?

Intercyza musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, a zatem do jej przygotowania niezbędna będzie pomoc notariusza. Żeby intercyza była ważna, muszą zostać dochowane następujące warunki:

  • Zgoda obu stron – jeśli jedna ze stron nie zgadza się na warunki intercyzy, jest postanowienia stają się nieważne
  • Ślub – aby intercyza pozostała w mocy, musi zostać zawarty związek małżeński

Intercyzę można w dowolnym momencie trwania małżeństwa zerwać lub zmienić jej warunki, np. poprzez postanowienie, że tylko niektóre elementy majątku stają się dobrem wspólnym. Aby tego dokonać, konieczna jest zgoda dwojga współmałżonków.

Rozdzielność majątkowa w czasie trwania małżeństwa

- Zawarcie małżeństwa bez intercyzy nie odcina możliwości zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej – mówi notariusz Danuta Trusz - Podobnie jak w przypadku zerwania intercyzy lub jej modyfikacja konieczna jest zgoda obu stron. 

Jeśli wprowadzenia rozdzielności majątkowej domaga się wyłącznie jedna ze stron, druga zaś nie chce wyrazić na nią zgody, konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego, w którego toku strona wnoszą o wprowadzenie rozdzielność udowodni, że posiada ważne powody dla wprowadzenia rozdzielności. Jeśli są uzna, ze przedstawione argumenty są słuszne i przyczyni się do tego wniosku, rozdzielność majątkowa może zostać wprowadzona nawet mimo braku zgody drugiego współmałżonka. Od tej pory posiadany majątek wspólny dzielony jest na pół (chyba, że na wniosek osoby domagającej się rozdzielności sąd wprowadzi inny sposób podziału), natomiast wszystkie dobra materialne zdobyte już po wprowadzeniu rozdzielności zasilają oddzielny majątek małżonków.

Oceń artykuł (2)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz